Robert Fisk: Obama sözünü tutmadı

Independent yazarı Robert Fisk, Obama'nın 24 Nisan mesajını sert bir dille eleştirdi.

28.04.2009 - 09:34

Robert Fisk: Obama sözünü tutmadı

İngiliz Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk bugün, Türkiye ve Ermenistan arasındaki yakınlaşma ve Amerikan Başkanı Barack Obama'nın 1915 olaylarını anma mesajı hakkında bir makale yazdı.

Fisk Obama'nın mesajının, akıllıca, kurnazca ve hatta ustaca yazıldığını, ancak doğruyu söylemediğini savunuyor. Fisk şöyle devam ediyor:

"Sonunda Barack Obama, Amerikalı Ermeni seçmenlere verdiği, 1,5 milyon Ermeni'nin 1915'te Osmanlı Türkleri tarafından kitleler halinde öldürülmesini soykırım olarak tanıma sözünü tutmadı. Bugünün Türk generalleri ne kadar da minnettar olmalı.

Obama, bir gerçekle ilgili doğruyu söyleyeceğine inananları hayal kırıklığına uğrattı. Yüzbinlerce Ermeni kadın ve çocuğun çöle yapılan ölüm yürüyüşlerine yollanması ve kitleler halinde katledilmesinden Türkiye'nin sorumlu olduğunu bile söylemedi.

Bunun yerine, Türkiye ve Ermenistan'ın ikili ilişkilerini geliştirme çabaları hakkında birşeyler geveledi. Ancak şu ana dek ilişkilerdeki tek gerçek ilerleme Ermenistan ve Türkiye arasındaki bir futbol maçı oldu."

KOMİSYON ÖNERİSİNE ELEŞTİRİ
Fisk yazısında, Türkiye'nin 1915 olaylarının araştırılması için bir komisyon kurulması önerisini de eleştiriyor. Fisk bu durumu, Nazi soykırımından kurtulan Yahudilerin, isteksiz bir Almanya karşısında soykırımı yeniden kanıtlamak zorunda kalmalarına benzetiyor ve yazısına şöyle son veriyor:

"Ermeni tarihçi ve akademisyen Peter Balakyan, Suriye çölünde Ermeniler'in toplu mezarları başında dururken çok açık konuştu. Ahlaki anlamda büyük bir öfke yaratan, akademik dünya oy birliğiyle neler yaşandığı üzerinde uzlaşmışken, Türkiye'nin bu konuda bir komisyon oluşturmaya çalışması."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...