Romney bir adım öne geçti

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adayları Iowa ön seçimlerinde kozlarını paylaştı. Ön seçimi rakibi Rick Santorum'dan 8 oy fazla alan eski Massachusetts valisi Mitt Romney kazandı. Romney seçim sonrasındaki ilk konuşmasında ABD Başkanı Barack Obama'yı hedef aldı.

04.01.2012 - 10:29

Romney bir adım öne geçti

Mitt Romney ve Rick Santorum ön seçimde yüzde 25 oy alırken, Ron paul yüzde 21'lik oy oranıyla üçüncü oldu. Newt Gingrich, oyların yüzde 13'ünü, Rick Perry oyların yüzde 10'unu, Michelle Bachmann yüzde 5'ini, Jon Huntsman yüzde 1'ini aldı. Huntsman zaten Iowa'da seçime katılmayacağını açıklamıştı.

Iowa'da en büyük yenilgiyi tek kadın aday Michelle Bachmann aldı. Oyların sadece yüzde 5'ini alan Bachmann, aslında bu eyalette doğup büyümüştü. İkinci yenilgi ise Perry'nin oldu. Iowa'da iyi performans gösteremeyen Perry, aslında Paul ve Santorum'un oylarını bölmüş oldu.

ROMNEY OBAMA'YI HEDEF ALDI
Seçim sonrasında adaylar, aileleriyle birlikte seçmenlerinin karşısına çıkıp konuşma yaptı. Romney, seçimin galiplerinden olarak doğrudan Obama'yı hedef aldı.

Santorum'un da 1 yıl yaşayabilir denilmesine rağmen şu an 3,5 yaşında olan engelli çocuğuyla ilgili sözleri salonda duygusallık yarattı. Santorum, kızından örnek vererek, kendisini motive edenin ''her bir insan hayatının itibarı'' olduğunu söyledi ve seçime son hızla devam etme mesajı verdi.

Seçimden üçüncü sırada çıkan Paul, Iowa'da yakaladıkları bu ivmenin artarak devam edeceğini söyledi.

PERRY ÇEKİLME SİNYALİ VERDİ
Perry, kampanyasını ve adaylığını yeniden değerlendirmek üzere Teksas'a geri döneceğini belirterek, çekilme sinyalleri verdi.

GINGRICH RAKİPLERİNE YÜKLENDİ
Moralinin bozuk olduğu görülen Gingrich ise konuşmasında Romney ve Paul'e yüklenerek, Romney'i ''Massachusetts ılımlısı'' olarak tanımladı ve Paul'ün dış politika söylemlerini de ''aşırı derecede tehlikeli'' olarak nitelendirdi.

PSİKOLOJİK ÜSTÜNLÜK
Iowa seçimleri, başkanlık adaylığı ön seçimlerinin ilk durağı olması bakımından önem taşıyor. Eyalet her ne kadar muhafazakar yapısıyla ülke genelini temsil etmiyor olarak görünse de bu eyaletteki sonuçların seçmenler üzerinde ''psikolojik etkisi'' olabildiği biliniyor.

YARIŞ ÇOK ÇEKİŞMELİ GEÇECEK
Iowa ve New Hamsphire seçim sonuçları adaylara maddi ve gönüllü desteğin artması veya azalmasına neden oluyor. O nedenle Amerikan medyasının günler öncesinden gündemini meşgul eden Iowa seçimleri, Cumhuriyetçilerin başkan adaylığı yarışının çok çekişmeli geçebileceği sinyallerini verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...