Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff: Boyun eğmeyeceğim

Yolsuzluk iddiaları nedeniyle hakkında soruşturma açılması için karar verilen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, vicdanının rahat olduğunu belirterek, “Bu adaletsizlikle savaşacağım” dedi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 19.04.2016 - 07:11 | Son Güncelleme : 19.04.2016 - 10:41

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff: Boyun eğmeyeceğim

Brezilya’da zor günler geçiren Devlet Başkanı Dilma Rousseff, kendisi hakkındaki yolsuzluk suçlamalarına karşı mücadele edeceğini söyledi.

Yolsuzluk yapmadığını savunan Dilma Rousseff, vicdanının rahat olduğunu dile getirdi.

Boyun eğmeyeceğini vurgulayan Rousseff, “Sonuna kadar mücadele edeceğim” dedi.

Baskılara boyun eğmeyeceğini vurgulayan Rousseff, şahsını hedef alan suçlamaları, "demokrasiye karşı şiddet eylemi" sözleriyle nitelendirdi.

İstifa etmeyeceğini bir kez daha yineleyen Brezilya Devlet Başkanı, "Yılmayacağım. Bunun beni durdurmasına izin vermeyeceğim. Bu haksızlığa karşı koyacak cesarete, güce ve enerjiye sahibim" şeklinde konuştu.

Rousseff siyasi rakiplerinin organize ettiği bir "darbenin" kurbanı olduğunu da sözlerine ekledi.

GÖREVİNİ KAYBEDEBİLİR

Ulusal Kongrenin alt kanadında devlet başkanının yargılanmasının önünü açan gensoru oylaması, 137'e karşı 367 "Evet" oyuyla kabul edilmişti. 7 milletvekili çekimser kalmış, 2'si oylamaya katılmamıştı.

Senato tarafından oluşturulacak özel bir komite, Rousseff'in mahkemede yargılanmasının önünü açan gensoru önergesini görüşecek.

Yolsuzluk davası açılıp açılmamasını oylayacak olan Senato'da, Rousseff aleyhine sonuç çıkması durumunda, devlet başkanının görevi 180 günlüğüne askıya alınacak.        

Basında çıkan haberlere göre, Senatonun 81 üyesinden 45'i, soruşturma yönünde oy kullanmayı planlıyor.

Brezilya Devlet Başkanı Rousseff'in 2003-2010 yılları arasında ulusal petrol şirketi Petrobras'ın başkanlığını yürüttüğü sırada, şirkette, 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Geçen yıl mart ayında başlatılan soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve önde gelen işadamlarının bulunduğu 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Bu süreçte Petrobras'ın eski genel müdürü Paulo Roberto Costa, 7,5 yıl hapse mahkum edilirken, eski Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva da mart ayı başında soruşturmaya dahil edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...