'Ruhban Okulu Türkiye'ye tehdit değil'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasını Türkiye için bir tehdit olarak görmediğini söyledi.

Anadolu Ajansı 26.03.2012 - 16:39

'Ruhban Okulu Türkiye'ye tehdit değil'

Bağış, "Ama AB standartlarında bir demokrasi olması gereken Yunanistan'ın artık biraz kendi sorumluluklarının bilincinde hareket etmesinin vakti gelmiştir diye düşünüyorum" dedi.

Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması yönünde bir karar alındığı ve bunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile Güney Kore'nin başkenti Seul'de yaptığı görüşmede ABD tarafına iletildiği iddiasına cevap veren Bakan Bağış, "Bu konu Türkiye ile ABD arasındaki bir konu olmaktan çok bizim iç mevzuatımızla ilgili bir konudur" dedi.

Ruhban okulunun açılmasının insan hakları açısından ve Ortodoks vatandaşların din adamı ihtiyaçlarını karşılaması bakımından önemli bir konu olduğunu dile getiren Bağış, "Ama bu adımları atarken, her ne kadar mütekabiliyet şartına bağlı olmasa bile, Yunanistan'ın da eşzamanlı olarak atacağı iyi niyet adımlarının çok önemli olacağını vurgulamıştık. Bu çerçevede sayın Başbakanımıza defalarca söz verdiklerine şahit olduğumuz Yunanistan başbakanlarının, hem sayın Papandreu'nun hem sayın Karamanlis'in gerekli adımları atamamış olması aslında konunun nerede tıkandığını ortaya koymaktadır" diye konuştu.

'BATI TRAKYA'DAKİ TÜRKLERİN SORUNLARI DA ÇÖZÜLSÜN'
"Biz ümit ediyoruz ki, Batı Trakya'da yaşayan Müslüman Türk kardeşlerimizin sorunları da, Türkiye'de yaşayan Ortodoks vatandaşlarımızın sorunları da ortadan kalksın, çözülsün. O çerçevede Türkiye iyi niyetini ortaya koymuştur" diyen AB Bakanı Egemen Bağış, "Hem Büyükada'daki yetimhane binasının iadesi, hem Galata'daki son alınan tapuların verilmiş olması, 1930'lardan bu yana kadar çözülemeyen mülk sorunlarının çözülmesi, sayın Patrik'in gelip Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na açıklamalarda bulunması bile belki bundan 10 yıl önce tasavvur edilemeyecek gelişmelerdi. Türkiye bu konuda çok önemli adımlar atmıştır" şeklinde konuştu.

'MARAŞ'TAN HABERİM YOK'
Kıbrıs'ta kapalı bulunan Maraş bölgesinin 1 Temmuz'dan sonra Türk tarafının kontrolünde açılacağı yönündeki iddialara da cevap veren Bakan Bağış, "Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu'nun son ziyaretinde ben kendisiyle görüşmedim. Böyle bir projeden de benim bilgim yok. Öyle birşey varsa sayın Başbakanımız gerekli gördüğü zamanda gerekli açıklamaları yapar" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...