Rum halkına 'alev' morali

Kıbrıs’ta Rumların Akdeniz’de bulduğu doğalgaz rezervlerinin tahmin edilenden daha az olduğu yönündeki endişeler, hükümeti harekete geçirdi. Hükümet halka moral vermek için buldukları doğalgazı tutuşturarak sembolik bir meşaleye dönüştürmeye karar verdi.

05.09.2013 - 13:34

Rum halkına 'alev' morali

Ülke tarihinin en büyük ekonomik kriziyle mücadele eden Rum halkının krizden çıkış yolu olarak gördüğü doğalgazda gündeme gelen “miktar kuşkusu” üzerine ani bir kararla, platformda meşalenin bugün yakılması kararlaştırıldı.

Rum kaynaklar, hükümetin kamuoyundaki tartışmalar üzerine halka moral vermek amacıyla Afrodit adlı platformdan çıkan doğalgazın tutuşturularak sembolik bir meşaleye dönüştürülmesine karar verdiğini belirtiyor.

Rumların tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgede bulunan doğalgaz rezerviyle ilgili şüpheler üzerine, ikinci kez doğrulama sondajı yapılacağı açıklanmıştı.

Devlet hidrokarbon işletmesi başkanı Haralambus Helinas, PIK’e verdiği demeçte, “Eğer doğalgaz yatakları 6 ile 7 milyar ayak küp düzeyindeyse tatmin olacağız ve çalışmalara devam edeceğiz. Ancak rezerv 5 milyarın altındaysa bu endişe vericidir” demişti.

İkinci teyid sondajı yüzünden doğalgaz planlarının en iyimser tahminle 6 ay daha gecikeceği, ikinci teyid sondajında, doğalgaz miktarı ve kalitesi hakkındaki bir takım kuşkuların giderilmesinin amaçlandığı kaydedilmişti.

Rum medyası, Afrodit platformunda ateşin yanmaya başlamasının tamamen sembolik bir anlam taşıdığını yazdı. Doğalgaz miktarı konusundaki belirsizliklere işaret eden Rum gazeteleri, deneme üretimi kabul edilen bu aşamada sadece basıncın ve doğalgaz akışının izlenebileceğini bildirdi.

'MEŞALE BİR SEMBOL'
Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise, doğalgazın ilk kez yeryüzüne çıkacağını belirterek meşalenin yanmaya başlamasının bir sembol oluşturacağını söyledi.

Yürütülecek çalışmalarda rezervdeki doğalgaz miktarının belirlenemeyeceğine dikkat çeken Rum bakan, “Bütün olasıklara hazırız. Rezervin miktarına göre üretim programı yapacağız. Kesin sonuçlar ikinci doğrulama sondajından sonra netlik kazanacak” diye konuştu.

Uzmanlar, Rumların bulduğu doğalgaz rezervlerinin birbiriyle bağlantılı olmayan 3 ayrı parçadan oluştuğuna dikkat çekerek 12. parselde delinen ilk kuyudaki miktarın, tahminlerin altında kalabileceğine işaret ediyor.

Uzmanlara göre, rezervin 5 milyar ayak küp civarında olması halinde üretilecek doğalgazın Türkiye’deki boru hatları üzerinden taşınması geçerli tek yol olacak.

Rum Yönetimi, Kıbrıs sorununu gerekçe göstererek doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasına sıcak bakmıyor.

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yatakları üzerinde Türklerin de hakkı olduğu gerekçesiyle Rumların başlattığı tek yanlı sondaj çalışmalarına karşı çıkıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...