Rum kesimi İsrail ile anlaşma hazırlığında

Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Markulli İsrail'e gidiyor.  Markulli'nin temasları sırasında, iki ülkenin enerji konusundaki işbirliğinin ele alınması bekleniyor.

Anadolu Ajansı 24.08.2011 - 17:53

Rum kesimi İsrail ile anlaşma hazırlığında

Markulli'nin temasları sırasında, iki ülkenin enerji konusundaki işbirliğinin ele alınması bekleniyor. Rum basınına göre, ziyarete ilişkin yapılan ''resmi'' açıklamada, Markulli'nin, İsrail Devlet Başkanı Şimon Perez, Başbakan Benjamin Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman tarafından kabul edileceği belirtildi.

Markulli, doğalgaz sondaj çalışmalarının başlayacak olması nedeniyle Ankara'nın tepkilerinin ardından, İsrailli yetkililerle ''güvenlik'' konularını ve Perez'in ekim ayı başında Kıbrıs Rum kesimine yapması beklenen resmi ziyaretle, ikili konuları ele alacak.

Rum Dışişleri Bakanı Markulli, İsrail ziyaretinin ayrıntılarına değinmezken, ''ziyaretin önemli ve belirleyici olacağını'' söylemekle yetindi.

Türkiye karşıtlığı ile bilinen ve göreve gelmesinin ardından ilk resmi dış ziyaretini geçen haftalarda Yunanistan'a yapan Markulli, ikinci yurt dışı ziyaretini İsrail'e yapıyor.

SONDAJ PLATFORMU İÇİN HAZIRLIKLAR VE ÇEVRE RAPORU
Bu arada, Alithia gazetesi, Rum kesiminin tek yanlı ilan ettiği sözde ''Münhasır Ekonomik Bölgesi''nde yer alan ve ''Afrodit'' diye isimlendirilen 12. Parsel'de, sondaj çalışmalarında bulunacak olan 4. nesil ''Noble Homer Ferrington'' isimli platformun ''seyahat'' hazırlıklarının başladığını yazdı.

12. Parsel'e gidecek sondaj platformu, 20 Eylül tarihinde denize açılacak. Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Amerikan Noble Energy Şirketi'nin, 12. Parsel'de yapılacak sondaj çalışmalarının çevreye yönelik etkilerinin içinde yer aldığı 244 sayfalık raporu Rum yönetimine sunduğunu duyurdu.

Habere göre, Noble Energy, raporda, 12. Parsel'de yapacağı sondaj çalışmalarının Kıbrıs Rum kesiminin ''sosyo-ekonomik koşullarına olumlu etkisi olacağını, çevreye ise olumsuz etkileri olmayacağını'' kaydetti.

Noble Energy, raporda, yapılacak olan çalışmalar sırasında, önemli miktarda hidrokarbon sızıntısı olma ihtimalinin çok az, hatta namevcut olduğunu belirterek, sondaj çerçevesinde değil ama denizcilik çerçevesinde gemilerden ve platformdan sızacak yakıtla ilgili tedbirlerin de göz önünde bulundurulduğunu kaydetti. Raporda, bu tehlike için bir dizi tedbir alınması, yakıt ve yağ sızıntılarının anında tespit edilmesinin de ciddi şekilde göz önünde bulunduruldu ifade edildi.

Noble Energy, Hayfa Limanı'nda, olası yangınları, sızıntıları ve petrol atıklarının önlenmesi ve sınırlandırılması için uzman personel ve özel donanıma sahip olduğunu belirtti.

İlk sondaja ilişkin destek tesislerin, Güney Kıbrıs'taki limanlara (muhtemelen Limasol'a) inşa edileceğini yazan Fileleftheros gazetesi, ancak Hayfa'daki bir doğalgaz ve petrol üssünün de kullanılmasının ihtimal dışı olmadığını duyurdu.

Söz konusu raporda, Caretta Caretta kaplumbağaları ve güzergahları için de özel bir inceleme yapıldığı, bunların, yapılacak olan çalışmalardan etkilenmeyeceği belirtildi.

Sondaj çalışmalarının, Kıbrıs kıyılarından 160 kilometrelik mesafede, bin 700 metrelik derinlikte yapılacağı bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...