850 bin nüfuslu AB üyesi Güney Kıbrıs’ta kayıtlı işsiz sayısı 46 bine yükseldi ancak gerçek rakamın bunun üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Rum İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, Ocak 2013 itibarıyla kayıtlı işsiz sayısı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 oranında artarak 45 bin 933’e ulaştı.

Ocak ayında 4 bin 308 kişinin daha işini kaybettiği, işsizlikteki yıllık ortalama artışın yüzde 29.2’ye yükseldiği kaydedildi. Ocak'ta günde 187 kişinin işsiz kaldığı, Şubat ayındaysa günde 37 kişinin işini kaybettiği belirtiliyor.

Rum kesiminde 5 binden fazla kişinin bir yılı aşkın süredir işsiz olduğu, kayıtlı işsizlerin 10 bininden fazlasını üniversite mezunlarının oluşturduğu açıklandı.

46 bin işsizin 18 binden fazlası, 25-29 yaş aralığındakilerden oluşuyor. En fazla işsizlik oranı turistik sahil kentlerinde kaydediliyor.

9 BİNDEN FAZLA İFLAS
Ekonomik kriz şirketleri de vurdu. Mali sıkıntıların başgösterdiği 2008 yılından bu yana 9 bin 238 şirket iflas etti. Mahkemelerde görülen davalarda 11 bin 244 icra, 2 bin 896 de tasfiye kararı çıktı. 5 bin 777 şirket de gönüllü tasfiye kararı aldı.

Yunanistan’daki ekonomik krizden doğrudan etkilenen Rum bankacılık sektörü, ülkede 17 milyar Euro'luk ekonomik krize neden olmuştu. Kamudaki borçlarla rakam 20 milyar Euro'ya ulaşıyor. Avrupa Birliği mali kurtarma mekanizmasına bağlanan Rumlar, IMF, Avrupa Birliği Merkez Bankası ve AB komisyonundan ilk etapta 11.5 milyar Euro kredi için mutabakata vardı ancak kredi, geri ödemedeki zorluklar gözönüne alınarak henüz hayata geçirilmedi.

20 MİLYAR EURO'YA İHTİYAÇ VAR
Ekonomistler, Rum ekonomisinin kurtarılması için yaklaşık 20 milyar Euro'ya ihtiyaç olduğunu belirterek bu rakamın ülkenin 1 yıllık ulusal gelir toplamından fazla olduğuna dikkat çekiyor.

Kredi derecelendirme kuruluşlarıysa, borç miktarının ulusal gelir toplamını aşması nedeniyle Güney Kıbrıs’ın kredi notunu mümkün olan en alt düzeye indirmiş durumda. Bu durum, Rumların yakın ilişki içinde olduğu Rusya ve Çin gibi ülkelerden kredi almasını engelliyor.