Rum kesiminde Anastasiadis zaferini ilan etti

Kıbrıs Rum kesiminde 5 yıldır devlet başkanlığı koltuğunda oturan, liberal sağın muhafazakar adayı Nikos Anastasiadis, solun bağımsız adayı Stavros Malas karşısında güçlü bir zafer kazandı.

05.02.2018 - 01:48

Rum kesiminde Anastasiadis zaferini ilan etti

İlk turun da galibi Nikos Anastasiadis oyların yüzde 56’sını alarak Malas’a yüzde 12 fark attı. Anamuhalefetteki komünist AKEL partisinin desteklediği Stavros Malas’ın oyları yüzde 44’te kaldı.

ilk turda sağdaki 3 adayın aldığı yüzde 33 oranındaki oyun önemli bir bölümünü kazanan Anastasiadis, oylarını yüzde 20 oranında artırarak farklı bir galibiyet kazandı.

İlk turda sandığa gitmeyerek seçimi boykot eden yüzde 28 oranındaki seçmen ikinci turda da sandığa gitmedi. Katılım ilk tura göre yalnız 2 puan arttı ve yüzde 74’te kaldı.

Rum ortodoks kilisesinin desteğiyle seçime giren Anastasiadis Türk tarafının beklentilerini karşılayarak müzakereleri yeniden başlatacak dengeleri kurabilecek mi? Seçimin ardından bu soru yanıt bekliyor.

“Görüşmelere kaldığımız yerden devam edeceğiz” diyen Anastasiadis’le art arda başarısız olan müzakerelerin yeniden başlaması yakın gelecekte pek mümkün görünmüyor…

Kıbrıs Türk tarafı müzakerelere kaldığı yerden devam etmek isteyen Anastasiadis’e, parametrelerin ve koşulların değiştiği mesajını veriyor…

Türk tarafı, Rum liderde siyasi eşitlik temelinde, federal ortaklığı içselleştirecek bir zihniyet değişikliği görmek istiyor, çözüm odaklı yeni süreci takvime bağlayacağı kararlı adımlar atmasını bekliyor.

Türk tarafı “Bunlar gerçekleşmezse eski yöntemlerle müzakereler başlamayacak” mesajını da veriyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yunan Kathimerini gazetesinde yayınlanan röportajı Lefkoşa’nın mesajını destekliyor.

Çavuşoğlu demecinde, önce üzerinde anlaşmaya varılmış bir uzlaşma metninin ortaya çıkması koşuluyla müzakerelerin yeniden başlayabileceğini, aksi halde kaldığı yerden müzakerelere devam etmenin bir anlamı olmadığını söyledi.

Kuzey’deki genel seçimlerin ardından Rum kesimindeki başkanlık seçimlerinin de tamamlanmasının ardından çözüm çabalarının yeniden hız kazanması bekleniyor. Bahar aylarında başlayacak hareketlilikte, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda iyi niyet misyonu yürüten Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin yanı sıra Kıbrıs sorununa yön veren ülkelerin devreye gireceği belirtiliyor.

"İDEOLOJİK FARKLILIKLARIMIZI BİR KENARA BIRAKIYORUM"

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde yeniden başkan seçilen Nikos Anastasiadis, ideolojik farklılıkları bir kenara bırakarak görevini yapacağını belirtti.

Kıbrıslı Rumları 5 yıl daha yönetecek Anastasiadis, zafer konuşmasını Lefkoşa'daki Tasos Papadopulos Özgürlük Stadyumu'nda düzenlen resmi törende yaptı.

Anastasiadis, parti üyelerine, ailesine ve seçimlerde oy veren vatandaşlara teşekkür ederek, "Bugün halk, güçlerimizi birleştirmek için bana önemli bir yetki verdi. Kampanya döneminde ne denmiş olursa olsun bugün ideolojik farklılıklarımızı bir kenara bırakıyorum." dedi.

Kıbrıs meselesini "ilk önceliği" olarak niteleyen Anastasiadis, Kıbrıslı Rumların endişe ve güvenlik kaygılarının yanı sıra Kıbrıslı Türklerin de "makul hassasiyetlerini" göz önünde tutacak bir çözüm için çalışacağını kaydetti.

Seçimi kaybeden Stravros Malas ise halkın kararına saygı göstereceğini söyledi. Malas, destekçilerine teşekkür ederek, "Mücadelemiz ne sandıkta başlamıştı ne de orada sona erdi. Kıbrıs'ı yeniden birleştirmek ve sosyal adaleti sağlamak için mücadelemiz devam edecek." şeklinde konuştu.

Güney Kıbrıslıların sandık başına gittiği seçimlerin resmi olmayan kesin sonuçlarına göre, Anastasiadis oyların yüzde 56'sını, rakibi Malas ise oyların yüzde 44'ünü almıştı.

Sayfa Yükleniyor...