Rum Kesimi'nde neler oluyor?

Kıbrıs Rum Kesimi'nde son dönemde yaşanan bazı olaylar, Rum derin devleti devrede mi sorusunu gündeme getirdi.

Haberler - NTV Haber 14.01.2010 - 16:26

Rum Kesimi'nde son bir ayda peş peşe meydana gelen esrarengiz olaylar, akılları karıştırdı. Eski Rum lider Tasos Papadopulos'un mezarının açılıp kemiklerinin çalınmasıyla başlayan süreçte, son olarak ılımlı çizgisiyle tanınan medya patronu Andis Hacıkostis öldürüldü. Olayların arkasında Rum derin devletinin olabileceği yorumları yapılıyor.


Kapsamlı müzakereler devam ederken yaşanan gelişmeler, "Rum Gladio'su süreci baltalamak için harekete mi geçti?" yorumlarına neden oldu.

Olaylar zincirinin son halkası, ılımlı çizgisiyle tanınan medya patronu Andis Hacıkostis'in öldürülmesi oldu.

Rum polisi, cinayetin arkasında siyasi bir neden olmadığını söylese de istihbarat servisinin daha önce Hacıkostis'i hayatının tehlikede olduğuna dair uyardığı söyleniyor.

Rum Kesimi'nde tansiyonu yükselten olaylar, 3 Aralık'ta Rum başkanlık sarayının duvarına "Kıbrıs Türk'tür" sloganının yazılmasıyla başlamıştı.

8 Aralık'ta da Metehan Sınırı'ndan Rum kesimine geçen Kıbrıslı Türkler'in araçlarına sprey boyalarla rum direniş örgütü "EOKA" yazılmıştı.

11 Aralık'ta ise eski Rum lider Papadopulos'un kemikleri, ölüm yıldönümünden 1 gün önce mezarından çalınmıştı. Geçen hafta boş mezar tekrar hedef alındı, mezarın başındaki Yunan bayrağı, ipi kesilerek yere atılmış halde bulunmuştu.

10 Ocak'ta da eski Rum lider Spiros Kipriyanu'nun mezarına saldırı düzenlenmiş, Rum ve Yunan bayraklarının gönderleri yerlerinden sökülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...