NTV

Rum kesimindeki seçim Kıbrıs sorununu nasıl etkileyecek?

Dünya

Kıbrıs Rum kesiminde yarın yapılacak parlamento seçimleri, Kıbrıs sorununun yıl sonuna kadar referandumla sonuçlanması konusunda ortaya konan ve Rum lider tarafından da benimsenen “takvimin” başlangıcını oluşturacak.

İlişkili Haberler

Seçimlerde Rum halkının ortaya koyacağı siyasi tablo, olası bir anlaşmanın referanduma götürülmesi aşamasında çıkacak sonuç hakkında fikir verecek.

Rumların parlamento seçimlerinde Türk tarafıyla federal çözümü destekleyen 2 büyük parti ilk sırada görünüyor ancak bunların alacağı oy oranı, olası bir çözümün referanduma sunulması aşamasında güçlü bir “evet”e yetecek mi? Bu sorunun yanıtı yarın belli olacak.

Kamuoyu yoklamalarına göre, Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiades’in eski genel başkanı olduğu Demokratik Seferberlik Partisi DİSİ yüzde 25 civarında oy oranıyla birinci sırada yer alıyor.

Kıbrıs’ta federal çözümü destekleyen komünist AKEL partisi ise yüzde 20 oy potansiyeliyle ikinci sırada. Bu iki partinin seçimlerde oylarını biraz daha artırabileceği tahmin ediliyor.

İkinci önemli husussa Rum seçimlerinin doğal bir takvim oluşturması. Kıbrıs müzakereleri Rum seçimleri nedeniyle yavaşlamıştı. Seçimin hemen ardından çok yoğun bir süreç başlayacak.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya göre müzakerelerde konuşulmayan hiçbir şey kalmadı, süreç doyma noktasına geldi artık sonuç alıcı aşamaya geçilmeli.

Akıncı bu çerçevede liderlerin muhtemelen ada dışında bir müzakere kampına girip, sorunun tüm detaylarını çözüme kavuşturana kadar aralıksız müzakere etmesini ve bu yıl sonuna kadar referanduma gidilmesini öneriyor.

Son aşamada Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de masada olmasıyla toprak, harita ve güvenlik konularının karara bağlanması hedefleniyor.

ETİKETLER