Doğu Akdeniz’deki doğalgazın Avrupa’ya taşınması konusunda Türkiye’yi devredışı bırakmayı amaçlayan üçlü ittifak çerçevesinde, İsrail'den başlayarak Kıbrıs Rum kesimi, Yunanistan ve İtalya üzerinden geçecek EastMed boru hattının inşası hakkında bu yıl bir anlaşma imzalanması kararlaştırıldı.

Rum kesimi-Yunanistan ve İsrail’in dördüncü kez bir araya geldiği Lefkoşa’daki toplantıda, uzay teknolojileri, uydu kullanımı, telekomünikasyon, bilgi ve iletişim teknolojisi alanlarda da mutabakat zaptı imzalandı.

Rum lider Nikos Anastasiadis’in evsahipliğinde bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu toplantıdan sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Anastasiadis üçlü zirvenin jeopolitik önemine işaret ederek bölgesel işbirliğinin etkili olacağını barış ve güvenlik için ortak bir vizyon bulunduğunu söyledi.

EastMed boru hattının bu işbirliğinin önemli bir parçası olduğunu kaydeden Rum lider, Doğu Akdeniz’in bölge ülkeleri için bir ortak menfaat ağı oluşturduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Rum liderin annesinin ölümüne rağmen zirveyi gerçekleştirmesine teşekkür etti, Rum kesimi ile İsrail arasında yakın ilişkiler bulunduğunu kaydetti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’sa Akdeniz’in barış ve güvenlik denizi olması gerektiğini belirterek bu çerçevede Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına destek verdiklerini söyledi.

Türkiye’yi eleştiren Çipras Rumları kastederek, "Ankara komşularının egemenlik haklarına saygı duymalı, burada toplanan 3 ülke de bu tezi savunuyor” dedi.