Rum Dışişleri Bakanı:  Çözüm 2017’ye kalırsa riske girer

Londra'da yayınlanan Arap Eşark El Avsat gazetesine demeç veren Kasulides, "Diyelim ki sorun yüzde 95 ila 98 oranında çözdü. Çözüm 2017'ye kalırsa riske girer" dedi.

Haberler 06.09.2016 - 14:08 | Son Güncelleme : 06.09.2016 - 20:17

Rum Dışişleri Bakanı:  Çözüm 2017’ye kalırsa riske girer

Liderler yoğunlaştırılmış ikinci tur müzakerelerde 4 başlıkta uzlaşma sağlanamamış konuları sonuçlandırıp, mümkün olan azami yakınlaşmaya ulaşmaya çalışıyorlar.

Mülkiyet, Yönetim ve güç paylaşımı, ekonomi, AB bu başlıklar. Geriye kalan 2 başlık, Toprak ile Güvenlik ve Garantiler Türkiye’nin de yer alacağı 5’li konferansta görüşülecek.

Sekiz görüşmeden oluşan turun bugün altıncı ayağı gerçekleştiriliyor bugünkü görüşmede, liderler, Ekonomi ve AB konularını ele alıyor. Liderler 14 Eylül’deki son görüşmenin ardından ortak bir açıklama yaparak gelinen noktayı kamuoyuna duyuracak.

BM çalışmaları için New York’a gidecek olan liderler muhtemelen 26 Eylül’de BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un başkanlığında bir Kıbrıs zirvesi düzenleyecekler.

Buradaki amaç garantör ülkelerin de yer alacağı 5’li konferansın tarihini ve yerini belirlemek olacak. 5’li konferansta sorunun en önemli başlıklarından biri olan harita yani “toprak” konusuyla doğrudan garantör ülkeler Türkiye-Yunanistan ve İngiltere’yi ilgilendiren Güvenlik ve garantiler karara bağlanacak. Ortaya çıkacak anlaşma metni muhtemelen 2017’inin ilk yarısında iki halkın eşzamanlı referandumuna sunulacak.

Liderlerin yoğunlaştırılmış 8 görüşmelik turda önemli ölçüde ilerleme kaydettiği belirtiliyor. İlerleme özellikle Rum lider Anastasiadis’in halkını çözüme hazırlama amacıyla yaptığı açıklamalara yansıyor.

Kıbrıs’ta çözümden sonra ordunun dağıtılacağını ve Türkiye ile müttefik olmak istediklerini açıklayan Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, çözüm karşıtı partilerin bir anda boy hedefi haline geldi.

Rum lider, eleştirilere sosyal medyadan yanıt vererek “Çözüm karşıtları hayal dünyasında yaşıyor, Kıbrıs’ta yaşadıklarımızdan ders alalım. Bu ülkede daha ne kadar savaşlarla ve kanla yaşayacağımıza inanacağız?” dedi.

Çözüm çabaları ilerledikçe Türk tarafında da çözüm karşıtı çevreler KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı eleştiriyor. Akıncı eleştirilere “Bir tek hedefimiz var. Kıbrıs Türk halkının gerçek çıkarlarını koruyarak, eşitlik, özgürlük ve elbette güvenlik içinde yaşayabilmesini temin etmek. Kalıcı bir çözüm için meşru hak ve çıkarlarımızı savunuyor ve gözetiyoruz” diye konuşuyor.

Sayfa Yükleniyor...