'Rum Kesimi'ne saldırılırsa bize yapılmış sayarız'

Yunanistan Başbakan Yardımcısı Teodoros Pangalos, Kıbrıs Rum kesimine yapılacak herhangi bir saldırının Yunanistan'a yapılan bir saldırı olarak kabul edileceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 09.09.2011 - 20:01

Parlamentoda yaptığı konuşmada, aşırı sağ LAOS partisi başkanı Yorgo Karacaferis'in Kıbrıs ve Batı Trakya ile ilgili sorularını yanıtlayan Pangalos, Kıbrıs Rum kesiminin BM üyesi bağımsız bir ülke olduğunu ve çıkarlarını kendi başına ya da başka ülkelerle işbirliği yaparak belirleme hakkı bulunduğunu" ileri sürerek, "Yunanistan'ın, Kıbrıs Cumhuriyetini desteklediğini" belirtti.

Yunanistan'ın, "Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yapılacak her türlü saldırıyı, Yunanistan'a karşı da yapılmış bir saldırı kabul edeceğini" ifade eden Pangalos, Yunanistan'ın, Kıbrıs Rum kesimine herhangi bir saldırının, Yunanistan'a karşı bir saldırı oluşturduğu şeklindeki sabit tezinin açık olduğunu belirti. Pangalos, "Bu, Yunanistan'ın dış politikasının temelini oluşturmaktadır ve değişemez. Gözdağı argümanlarıyla müdahale eden Türk hükümeti çok kötü yapıyor" diye konuştu.

Pangalos, Batı Trakya konusuyla ilgili olarak da hükümetin bölgedeki gelişmeleri dikkatle izlediğini söyledi. Pangalos, Gümülcine'de Türk Konsolosluğu açılmasına izin verilmesini ise eleştirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...