Rum lider Anastasiadis'in İstanbul ziyareti kriz yarattı

Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Dünya İnsani Zirvesi’ne katılmak için gittiği İstanbul’da kriz yarattı.

Haberler 24.05.2016 - 17:02

Rum lider Anastasiadis'in İstanbul ziyareti kriz yarattı

Tüm programını iptal ederek apar topar İstanbul’dan ayrılan Rum lider Anastasiadis, öfkesinin dozunu yükselterek Kıbrıs çözüm müzakereleri kapsamında cuma günü yapılacak olan liderler görüşmesini de iptal etti.

Bir yıldır kesintisiz devam eden müzakerelerde ilk kez Rum tarafı masadan kalkmış oluyor.

Rum siyasiler, Anastasiadis’in tavrını destekliyor ve Birleşmiş Milletler’i suçluyor. BM adına Kıbrıs müzakerelerini yürüten Espen Barth Eide, Akıncı’ya yapılan yemek davetini bildiği halde bunu Rumlardan gizlemekle suçlanıyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından zirvedeki akşam yemeğine davet edilmesini diplomatik prosedürlerin ihlali olarak niteleyen Rum yönetimi, Akıncı’nın yemeğe davet edilerek KKTC’nin siyasi statüsünün yükseltilmeye Anastasiadis’e denk tutulmaya çalışıldığını iddia ediyor.

Anastasiadis’in aşırı tepki göstererek neden olduğu krizi değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Çözüm için samimiyetle çalışıyoruz diye bizi tanıyan yegane devletin cumhurbaşkanının davetine mi icabet etmeyecektik? Bizim orada bulunmamızı hazmedememek akıl dışıdır, duygusallıktır" dedi.

Liderler görüşmesinin iptali için ortada hiçbir neden bulunmadığını belirten Akıncı, Rum tarafı ölçüsüz tepki gösteriyor. İstanbul ziyaretim müzakere sürecini sabote etmek için değil aksine yardımcı olmak amacıyla yapıldı" diye konuştu.

Türk tarafının çözümden yana olduğunu ancak Kıbrıs Türk halkının haklarını da sonuna kadar savunacağını belirten Akıncı, “Bizim varlığımız birilerini niye bu kadar rahatsız ediyor, bu tahammülsüzlük bizim kabul edebileceğimiz bir şey değildir. Birileri mazaret arıyorsa onu bilemem” diye konuştu.

Siyasi gözlemciler, Anastasiadis’in müzakerelerin birinci yıldönümü münasebetiyle yapılan ortak açıklamada, Türk tarafının ortaya koyduğu “2016 sonuna kadar çözüm” taahhütünün altına imza atmaktan ötürü rahatsızlık duyduğunu belirterek, Rum liderin İstanbul’da tüm tarafların hazır bulunduğu bir akşam yemeğini fırsat bilerek bunu masadan kaçma taktiğine dönüştürdüğünü savunuyorlar.

Sayfa Yükleniyor...