İlişkili Haberler

Rum lider Nikos Anastasiadis, “Veto ettiğimiz fasılların açılması için ortada bir neden göremiyorum. Türkiye’nin deniz ve hava limanlarını Rum bandıralı gemi ve uçaklara açması yönündeki talebimiz gerçekleşmedi” diye konuştu.

Rum lider Anastasiadis, Almanya Başbakanı Angela Merkel`in İstanbul ziyaretinde 17, 23 ve 24’üncü fasılların açılmasına hazır oldukları yönündeki açıklamayı değerlendirdi.

AB üyesi olarak 23 ve 24’üncü fasılları veto ettiklerini ve bunu kaldırmak için bir neden görmediğini savunan Rum lider Nikos Anastasiadis, Merkel’le Madrid`de bir araya geleceğini ve konuyu kendisiyle de görüşeceğini belirtti.

Anastasiadis, Türk limanlarının Rum bandıralı gemilere açılması konusunda Ankara’ya sunulan öneriyi hatırlattı, bunun Kıbrıs Cumhuriyeti`nin tanınmasıyla eş değer olduğunu ileri sürdü.

Limanların açılmasına karşılık Türkiye`nin müzakere fasılları üzerindeki Rum vetosunun kaldırılabileceğini söyleyen Anastasiadis, Merkel’in bu konuda Ankara’yı ikna etmesi gerektiğini savundu.

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis de, Türkiye`nin Rum vetosunun kalkması için gerekli adımları atmadığını savunmuştu.

Mülteci krizinden endişe duyan AB’nin Türkiye’nin veto edilen müzakere fasıllarının açılması yönünde hareket ettiğini kaydeden Rum bakan, krizi bu şekilde çözme arayışının hatalı olduğunu ileri sürdü.

AB üyeliği için müzakere sürecine Ekim 2005`te başlayan Ankara, sürecin ikinci yılında deniz ve hava limanlarını Rum bandıralı gemilere ve uçaklara açması talebiyle karşılaşmıştı. Ankara’nın resmen tanımadığı Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'ne yönelik bu talebi reddetmesi üzerine 8 fasıl dondurulmuştu.

Fransa Ekonomi ve Para Politikası`yla ilgili 17. fasılı Rumlarsa Hukuki ve Temel Haklar konulu 23. fasıl ile Adalet, Özgürlük ve Güvenlik konulu 24. fasılları veto etmişti.