Rum lider Türk tezleriyle çelişiyor

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in bir Rum gazetesine verdiği demeç, adanın Türk tarafında yankı yarattı zira Rum liderin “uzkaştık” dediği bazı noktalar, Türk tarafının tezleriyle çelişiyor.

NTV Haber 07.02.2016 - 17:06 | Son Güncelleme : 07.02.2016 - 19:00

Rum lider Türk tezleriyle çelişiyor

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, kurulması hedeflenen ortak devlette Türklerin dönüşümlü başkanlığını kesinlikle kabul etmediğini açıkladı, “Kıbrıslı Türkler, dönüşümlü başkanlığı geçmişten gelen kazanım olarak görüyor, konu müzakere masasındadır” diye konuştu. Kıbrıs Türk tarafı devlet başkanlığının Rumlarla Türkler arasında dönüşümlü olmasını istiyor.

Kurucu devletlerin önceden var olmayacağını, kuruculuk fonksiyonunun anayasadan kaynaklanacağını belirten Anastasiadis, böylece Türk tarafının savunduğu “federal devletin egemenliğini Türk ve Rum kurucu devletlerden  alacağı yeni ortaklık” tezi yerine, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin federal bir yapıya dönüştürülerek devamını savunuyor.

Rum lider, mülkiyet konusunun büyük bölümünün halledildiğini, olası anlaşmada Avrupa Birliği’nin 4 özgürlüğü temelinde, dileyen herkesin dilediği bölgeye giderek, yerleşip mülk edinme ve iş kurma hakkının olacağını söyledi.
Rum liderin Akıncı ile üzerinde anlaştıklarını savunduğu bu hususlar, Türk tarafının daha önce açıklamış olduğu “Kuzey’deki nüfus ve mülkiyet sarih çoğunluğu ile iki kesimliliğin korunması” ilkesiyle de çelişiyor.

"GARANTİLER KONUSUNUN DA ÜSTESİNDEN GELİNDİ"

Türkiye ,Yunanistan ve İngiltere’nin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan garantörlüğünün kalkmasını talep eden Rum lider, “Garantiler konusunun da üstesinden gelindi” ifadesini kullandı. Türk tarafı, Türkiye’nin garantisinin olmayacağı bir anlaşma yapılamayacağını savunuyordu.

Anastasiadis, kurulması amaçlanan devletin tek egemenliği, tek uluslararası temsiliyeti ve tek vatandaşlığı olacağını, uluslararası anlaşmaların da merkezi hükümet tarafından yapılacağını söyledi.

Anastasiadis çözümün ilk gününde Türk askerlerinin önemli bir bölümünün çekilmesini, kapalı Maraş bölgesinin ve ara bölgenin kendilerine iadesini istediklerini de yineledi.

"2016'DA ÇÖZÜM OLABİLECEĞİNE İNANIYORUM"

Rum Politis gazetesine konuşan , Anastasiadis, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile uzlaştıkları noktaları açıkladı. Gazete röportajı "Mustafa ile anlaştıklarımız" başlığıyla yayınladı.

Anastasiadis, “Özellikle mülkiyetteki zorluklar aşılır ve federal devlet ile oluşturucu devletçiklerin anayasasının yazımı, çözümün ilk günüyle ilgili konular, takvimler, uluslararası anlaşmalar listesi gibi hususlar tamamlanırsa, 2016’da çözüm olabileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Rum lider, Cumhurbaşkanı Akıncı’yla karşılıklı düşünceleri, görüşleri ve kaygıları ifade edebilecekleri güvene dayalı bir ilişki oluşturduklarını belirtti, bunun değerlendirilmemesi halinde iyimser ortamın bozulacağını ve çözüme ulaşma süresinin uzayacağını, kimsenin bunu istemediğini söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BARIŞ BURCU’NUN AÇIKLAMASI

Rum tarafında Mayıs ayında yapılacak olan parlamento seçimlerine yönelik propaganda çalışmaları, anlaşılan odur ki daha önceki dostane uyarılarımıza rağmen, müzakere sürecini sarsıntıya uğratacak şekilde gerçekleşmektedir.

Kıbrıs Türk tarafı olarak kendi pozisyonlarımızla ilgili açıklamalarda bulunurken görüşme sürecine zarar vermemeye her zaman azami özen gösterdik. Henüz ortak uzlaşı sağlayamadığımız konularda, sanki Rum tarafı da bizim pozisyonlarımıza gelmiş gibi sahte bir algıyı hiçbir zaman yaratmadık. Muhataplarımızın da aynı şekilde davranmalarını beklerdik.

Ne yazık ki bunun böyle olmadığı görülmektedir. Politis gazetesinde bugün yayımlanan söyleşi de tarafımızdan bu şekilde değerlendirilmektedir. Söz konusu söyleşide Rum Lider tarafların üzerinde henüz uzlaşma sağlamadığı konularda da ortak uzlaşı varmış gibi bir izlenim yaratmaya çalışmıştır. Bu doğru değildir. Kaldı ki taraflar ortak uzlaşıya vardıkları konuları usulen birlikte açıklamak durumundadırlar.

Rum tarafının bildik pozisyonlarının tekrarı olan, seçime ve tribünlere yönelik olduğu çok açık görülen bu gibi yaklaşımların müzakere sürecine hiçbir katkısı yoktur.
Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı ve ekibi Kıbrıs sorununu çözme hedefine bağlıdır. Bu çerçevede sorumluluk duygusu içinde hareket etmeye devam edecektir.

Sayfa Yükleniyor...