Rum liderin damadı para kaçırdı

Rum lider Nikos Anastasiadis’in damadının, Eurogrup’un bankalara yönelik kararların alındığı toplantısı öncesinde 21 milyon Euro’yu İngiltere’ye transfer etmesi tartışma yarattı.

02.04.2013 - 07:09

Rum liderin damadı para kaçırdı

Haber ekonomik krizden sorumlu tutulan önceki Rum lider Dimitris Hristofyas’ın partisi AKEL’in yayın organı Haravgi gazetesi tarafından yayımlandı.

Damat Yannis Lutsios, babasıyla birlikte sahip olduğu otomotiv şirketinin, İngiltere’de bir taşınmaz mal alımı için paranın yurtdışına transfer edildiğini belirterek geri kalan 10 milyon 500 bin Euro’nunsa Rum kesiminde Kıbrıs Bankası’nda tutulduğunu açıkladı.

Anastasiadis’in damadı “Para kaçırma amacında olsaydık 10 milyon 500 bin Euro’yu neden Kıbrıs’ta tuttuk onu da kaçırmamız gerekmez miydi” diye sordu.

Anastasiadis’in damadı, mevduatlardan yüzde 60’a varan kesintilerden ötürü “A.Loutsios&Sons Ltd” adlı şirketinin 15 milyon Euro zarara uğradığını da kaydetti.

Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ise yaptığı açıklamada, yayımlanan haberin maksatlı olduğunu belirterek kendisinin hedef alındığını söyledi.

Anastasiadis, ekonominin bu duruma gelmesine neden olan kişi ve olayları araştırmak için komite kurulduğunu hatırlatarak hiç kimseye ayrıcalık yapılmayacağını vurguladı.

'ELİMİZDE TRANSFER LİSTESİ VAR'
Rum Başsavcı da yurtdışına yapılan para transferleri konusunda ellerinde bir liste bulunduğunu ve soruşturma başlatıldığını belirterek “Mevduatlardan kesinti yapılacağına dair içerden bilgi alarak yurtdışına para transfer eden varsa, her kim olursa olsun ortaya çıkaracağız” dedi.

Rum basını, haberin sadece Hristofyas’ın partisine bağlı Haravgi gazetesinde yayımlandığına dikkat çekerek, ortaya atılan iddiaların kasıtlı olabileceği yorumunu yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...