Rum Simerini gazetesi, RMMO'nun savaşa hazırlık sürecinde olduğunu ve hedefinin meydana gelecek her türlü durumu göğüslemek için, ateşkes hattının hassas noktalarının yakınlarında savaşa hazır acil müdahale birimleri oluşturmak olduğunu duyurdu.

Yapılan hazırlığın, askerlik süresiyle ilgili alınacak siyasi kararlardan bağımsız olarak ilerlediğini belirten ordu komutanı, ''Milli Muhafız Ordusu'nun gücünün sürekli artırıldığını ve savaşa dayanabilmesi için yeterli dokunun oluşturulmakta olduğunu'' söyledi.

Komutan, ''Lefkoşa'daki Yeşil Hat üzerindeki 10 hassas mevzide artık RMMO askerinin bulunmaması, Kutrafa ve Kalopanayoti'deki (Lefke'ye doğru) mevzilerin de kaldırılmasının düşünülmesiyle'' ilgili olarak da, ''Mevzi-gözlem noktaları askeri avantaj kazandırmaz, aksine güç israfıdır'' dedi.

HRİSTOFYAS ASKERİ KIŞLAYI ZİYARET ETTİ
Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, paskalya nedeniyle dün, 2 RMMO kışlasını ziyaret etti. Ziyaretinde askeri birliklerdeki silah sistemlerini denetleyen Hrsitofyas, RMMO er ve erbaşlarına yaptığı konuşmasında şu sözleri söyledi:

"İşgalden kurtulmak, kolonizasyondan kurtulmak, vatanımızı ve halkımızı, Kıbrıslı Rumları, Türkleri, Maronitleri, Ermenileri ve Latinleri yeniden birleştirmek için uluslararası alanda savaş veriyoruz, Kıbrıs sorununa barışçıl çözüm bulunması için müzakerelerde savaş veriyoruz.

Tanklar bir zamanlar cumhuriyeti vurmak için ve Başkanlık Sarayı'nı düşürmek için cuntacılar ve EOKA-B'ciler tarafından kullanılmıştı. Bugün 'Kıbrıs cumhuriyeti, dünyada var olan en çağdaş tankları sizin hizmetinize veriyor. Hedef de, Ankara'nın yayılmacılığı ve kinciliğini göğüslemektir"

RMMO'yu ''caydırıcı güç'' olarak niteleyen Hristofyas, “İhtiyaç olması halinde bu güç, vatanımızı ve halkımızı korumak için en iyi şekilde kullanılacak'' diye konuştu.

'KIBRISLI TÜRKLERİ DE KIBRISLI OLARAK GÖRMELİYİZ'
Dimitris Hristofyas halk içerisinde Kıbrıslı Türklerin de olduğunu ve onların da Ankara'nın yayılmacılığının kurbanı olduğunu iddia ederek sözlerine şöyle devam etti:

''Onlar da cefa çekiyorlar ve yalnız gördükleri ekonomik baskıya karşı değil, toplu kolonizasyondan dolayı Kıbrıslılar olarak kimliklerini kaybetmeye karşı da baş kaldırıyorlar. Bu nedenle biz de Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızı Kıbrıslılar, doğal olarak bizimle aynı kaderi ve görevi paylaşması gereken insanlar olarak görmeliyiz.''

Askerlerin hazırlık durumunu görmekten mutlu olduğunu ifade eden Rum lider, ''Bunlara gerek kalmamasını ve Kıbrıs sorununu barışçıl yöntemlerle çözebilmeyi umuyoruz. İstenilen, sadece yayılmacılığı caydırmamız değil, yayılmacıların gitmeleri, evlerine dönmeleridir. Onların vatanları başka bizim vatanımız başka'' ifadelerini kullandı.

Hristofyas ayrıca, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafını, ''Ada'da ikinci bir devletin tanınmasını ileri götürmek maksadıyla B planı uygulamakla suçladı ve ''ikinci devlet planlarını başaramayacaklar'' iddiasında bulundu.