Rum tarafı Türkiye'yi 'gözetliyor'

'Türkiye, AB üyeliği için Kıbrıs sorununu çözmek zorunda’ diyen Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Kipriyanu, ‘İslam dünyasıyla ilişkileri’ de dikkatle izlediklerini söyledi.

NTV Haber 29.10.2009 - 21:59

Rum tarafı Türkiye'yi 'gözetliyor'

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu, Brüksel'deki Avrupa Politika Merkezi'nde NTV'nin sorularını yanıtladı.

Rum bakan, Ada'da çözümün önünde hala uzun bir yol bulunduğunu vurgularken, Ankara'nın son dönemde dış politikada attığı adımların da yakından izlendiğini söyledi.

Brüksel'de ‘Türkiye'nin üyelik sürecini’ değerlendiren Kipriyanu, "Avrupa Birliği üyeliği için Türkiye, Kıbrıs sorununu çözmek zorunda. Ancak, Ankara İslam dünyasına daha fazla ağırlık vererek farklı bir yola girerse, biz de yeni bir durumla karşı karşıya kalırız" dedi.

Türkiye'nin limanlarını açmaması halinde, Aralık ayındaki zirvede Avrupa Birliği liderlerinin bu konuda bir karar almasını isteyeceklerini vurgulayan Rum bakan, "Türkiye'nin yerine getirmesi gereken yükümlülükleri var. Limanlarını, Rum gemi ve uçaklarına açması gerekiyor. Bunun yanı sıra Türk donanması ve savaş uçakları, kıta sahanlığımızda petrol ve doğalgaz araştırması yapan gemileri taciz ediyor.

İlerleme raporunda tüm bunlar var. Ama Türkiye'nin üzerine düşenleri yapmaması halinde doğacak sonuçlara dair önerilerin de olması gerekliydi. Amacımız Türkiye'yi cezalandırmak değil. Bunu istemiyoruz çünkü elimize bir şey geçmez. Yalnızca Türkiye'nin sorumluluklarını yerine getirmek zorunda olduğu açık bir hale getirilsin istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kıbrıs'taki müzakere sürecini de değerlendirdi Kipriyanu, daha gidilmesi gereken uzun bir yol bulunduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...