KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum tarafının Türkiye'yi muhatap alarak her şeyi Türkiye ile görüşerek çözmek istediğine ve bunun için zemin hazırladığına işaret ederek, ''Türkiye'nin bizim yerimize kendisinin muhatap edilmesine tolerans göstermesi söz konusu değil'' dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos'un önümüzdeki günlerde İstanbul'a yapacağı ziyaret sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek, KKTC'deki kiliselerin tamirini ve Apastolos Andreas Manastırı'nın restorasyonu isteyeceği yönünde Rum kaynaklı haberler çıktığını belirterek, bunların ''yalan ve maksatlı'' olduğunu söyledi.

''Buradaki maksadı herkesin iyi anlaması gerektiğini'' vurgulayan Talat, Rum tarafının KKTC'yi ve Kıbrıs Türklerini muhatap almak istemediğini, Türkiye'yi muhatap almaya çalıştığını ve her şeyi Türkiye ile görüşerek çözmek istediğini, bunun için de zemin hazırladığını söyledi.

Rumların en alttan en üst makamına kadar Türkiye'yi muhatap almaya çalıştığına işaret eden Talat, bunun bir parçası olarak da Başpiskopos 2. Hrisostomos'un Başbakan Erdoğan ile görüşerek kiliselerin tamirini ve Apastolos Andreas Manastırı'nın restorasyonu isteyeceğinin yayıldığını kaydetti.

Bu haberlerin ''yalan ve uydurma'' olduğunu belirten Talat, ''Türkiye'nin bizim yerimize kendisinin muhatap edilmesine tolerans göstermesi söz konusu değil. Dolayısıyla Sayın Erdoğan'ın Hrisostomos ile böyle konuları görüşmesi söz konusu değildir, mümkün değildir, bu bir yalandır. Ben böyle bir şeyin olmasını kesinlikle beklemiyorum'' dedi.

Bunun bir kampanyaya dönüştürüldüğünü ifade eden Talat, ''Yurttaşlarımız bilsinler ki, Türkiye, Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türkleri değil, Türkiye'yi muhatap almasına izin vermeyecek'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın Rum Başpiskopos ile el sıkışabileceğini, ama bu konuları onunla görüşmeyeceğini kaydeden Talat, basının da bu konuda çıkan haberler konusunda daha dikkatli olmasını istedi.