Rum Yönetimi Kıbrıslı Türklerin koltuğunda

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Avrupa Parlamento'sunda Türklere ayırması gereken iki sandalyeyi, yine teslim etmiyor.

12.05.2009 - 12:12

Kıbrıslı Türklerin itirazlarına rağmen, Rum Yönetimi Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçiminde tüm ada için ayrılan 6 sandalyenin tamamını dolduracak. Nedeni taraflar arasındaki müzakerelerin sonuçlanmaması.

1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'ne üye olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin üyelik senedinde Avrupa Parlamentosu'nda ada için ayrılan 6 sandalye'nin 4'ünün Rumlar, 2'sinin de Kıbrıslı Türkler tarafından doldurulması öngörülüyor.

Bu duruma dikkat çeken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, çözüm sağlanana kadar Kıbrıslı Türklere ait iki sandalyenin en azından boş tuutlmasını talep etti.

Ancak çözüm müzakerelerini ağırdan alan Rum Yönetimi, Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçiminde "anlaşma sağlanmadığını gerekçe göstererek" Kıbrıslı Türklere ait kontenjanı da doldurmaya hazırlanıyor.

Üstelik müzakere süreci çözümle sonuçlansa dahi, Rum milletvekilleri bir sonraki Avrupa Parlamentosu seçimine kadar Kıbrıslı Tüklere ait sandalyelerde oturmaya devam edecek.

Diplomatik kaynaklar Rum Kesimi'nde bulunan siyasi partilerin "Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu taşıyan Türkleri" aday göstermeyerek, iyi niyet sergilemediğine de vurgu yapıyor.

Aynı kaynaklar, "Bu pasaporta sahip Türklerin Avrupa Adalet Divanı'na başvurması halinde, Rum Yönetimi'nin zor durumda kalabileceğine dikkat çekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...