Rumlar 'B' planı hazırladı

Avrupa Birliği'nin kredi koşullarını reddeden Rum kesimi, alternatif bir plan hazırladı. Rum lideri Nikos Anastasiadis, hazırladığı "B" planını bugün siyasi liderlere sunacak.

Haberler 21.03.2013 - 12:26

Rumlar 'B' planı hazırladı

Rum basını "B" planının 100 bin Euro'nun üzerindeki mevduatlardan vergi alınmasını içerebileceğini duyurdu. Yeni planda emekli fonlarının da kamulaştırılması söz konusu.

Parti liderlerinin bilgilendirilmesinin ardından alternatif planın öğleden sonra da parlamentoda oylanabileceği belirtildi.

Mevduat sahiplerinin paralarını çekmesini önlemek için hafta boyunca kapalı kalan Rum kesimi bankaları önümüzdeki hafta Salı gününe kadar açılmayacak.

Rum kesimi Maliye Bakanı Mihailis Saris, Ruslardan kredi bulmak için Moskova'da bulunuyor. Rum Maliye Bakanı Saris, Rus yetkililerle, borçlanmanın yanısıra bankacılık ve enerji sektörlerinde işbirliğini görüştüklerini söyledi.

MEDVEDEV'DEN SERT ÇIKIŞ
Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Rumlara karşı olan sert tutumlarının nedenini Kıbrıs'ın mevduatlara getirdiği vergiye bağladı.

Medvedev, mevduatlara getirilen vergilerin bankacılık sistemine olan güveni sarstığını, Rum kesimindeki durumun bir dizi yeni finansal krizlere neden olabileceğini söyledi.

Rum kesiminin Doğu Akdeniz'deki doğalgaz kaynakları karşılığında Moskova'dan para alabileceği iddia edildi.

Sayfa Yükleniyor...