Kıbrıs Rum Yönetimi Meclisi, Kıbrıs'ta garantiler ve garantörlük haklarının kabul edilemeyeceğini vurgulayan bildiriyi oy birliğiyle onayladı.

Bu karar Rum Meclisi'nin Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'yle 1960'da imzalanan garanti anlaşmalarını tek yanlı olarak reddettiği ve uluslararası anlaşmayı bundan böyle tanımayacağı anlamına geliyor.

Karar, aslında Türkiye'nin Kıbrıs'taki garantörlük ve tek yanlı müdahale hakkını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Rum kaynaklar meclisin aldığı karara Atina'nın destek verdiğini belirtiyor.

ÇÖZÜM ÇABALARINI OLUMSUZ ETKİLER
Kıbrıs’taki siyasi gözlemciler, bu bildirinin çözüm çabalarını olumsuz etkileyeceği görüşünde birleşiyor.

Rum Meclisine sunulan, Kıbrıs'ta garantiler ve garantörlük haklarına karşı hazırlanan bildiri, Rum Meclisinin dünkü oturumunda tartışılarak onaylandı.

Bildiride yer alan, ''AB'ye üye bir devlet olan 'birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'nde garantiler ve garantörler düşünülemez'' ifadesinde geçen ''birleşik'' kelimesinin çıkarılması talebinde bulunulmasına karşın, bildiri olduğu şekliyle onaylandı.

TALAT HRİSTOFYAS'I ARADI
Bu arada, Rum gazeteleri, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ı telefonla arayarak bildirinin onaylanmamasını talep ettiğini yazdı.

Rum Meclisinde Kıbrıs'ta garantörlük ve müdahale hakları konusunu, bir süre önce, Hristofyas'a müzakerelerde Türk tarafına taviz verdiği suçlamasında bulunarak üçlü koalisyondan ayrılan sosyalist EDEK partisi lideri Yannakis Omiru gündeme getirdi.

''Kıbrıs sorununun çözümü durumunda hiçbir şekilde garantörlük ve müdahale haklarının kabul edilemeyeceği'' konusunda fikir birliğine varan Rum milletvekilleri, bunun tüm dünyaya duyurulması için bir bildirinin onaylanması kararına vardı.

Yapılan konuşmalarda, Kıbrıs sorununun çözümü durumunda garantörlük sisteminin kabul edilmesinin söz konusu olmadığı ve 1960 Anayasası ile ''empoze edilen'' sistemin tüm dünyanın kaçınması gereken bir sistem olduğu savunularak, Güney Kıbrıs'ın AB ve BM üyesi bir ülke olduğu ifade edildi.