Rumlar İngiliz üssüne saldırdı

Güney Kıbrıs'ta, İngiliz askeri üssünün kapatılmasını isteyen Rumlar protesto gösterisi düzenlendi. Üssü koruyan güvenlik görevlileri ve göstericiler arasında çıkan çatışmada 5 kişi yaralandı, iki kişi de tutuklandı.

03.01.2012 - 09:44

Rumlar İngiliz üssüne saldırdı

Kıbrıs'ın güneyindeki Akrotiri bölgesinde, Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) üssünü koruyan polis memurları ile protestocular arasında çatışma çıktığını belirtildi.

Göstericilerin üssü koruyan polislere taş ve sopalarla saldırdıkları ve bu sırada yaralananlar olduğu bildirildi. Askeri üssün sözcüsü Connie Pierce, yaralananlar arasında dört polis memuru ve bir gazetecinin bulunduğunu açıkladı. Akrotiri'de, polisle çatışan yüze yakın protestocu ise askeri üslerin kapatılmasını talep ediyor.

GEÇMİŞTE DE PROTESTO EDİLDİ
İngiltere adanın bağımsızlığa kavuştuğu 1960 yılından bu yana bölgede iki askeri üs tutmaya devam ediyor. Kıbrıs'taki İngiliz üslerine karşı geçmişte de sık sık protesto gösterileri düzenlenmişti. Kıbrıs'taki İngiliz askeri üsleri, Libya ve Afganistan gibi bölgelerdeki operasyonlarda kilit işlev görüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...