Rumlar KKTC'den elektrik alacak

Güney Kıbrıs’taki askeri üste geçen ay meydana gelen patlama nedeniyle, ülkenin en büyük santralinin devre dışı kalması sonucu KKTC’den elektrik almaya başlayan Rumlar, sözleşmeyi 6 ay daha uzatma karar verdi.

12.08.2011 - 15:05

Rum Yönetimi, KKTC’den satın alınan elektrik enerjisi için 11 milyon liralık ilk ödemeyi de bugün yapıyor.

Rum basınına göre, Rum Elektrik Dairesi AİK KKTC’den 17- 31 Temmuz tarihleri arasında aldığı elektriğin bedeli olarak 4.5 milyon Euro’yu yaklaşık 11 milyon TL’yi bugün Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası’na yatırıyor.  KKTC’den Güney Kıbrıs’a 15 günde 26 milyon kilowatt saat enerji verildi.

EN UCUZ ELEKTRİK KKTC'DEN
Ödeme Rum Sanayi ve Ticaret Odası (KEVE) Başkanı Manthos Mavromatis tarafından yapılacak. Euro’nun Türk Lirası karşısında değer kazanmasıyla birlikte, elektrik  Güney Kıbrıs’a daha ucuz bir miktara mal olacak.  Rumlar 2012 Şubat ayına kadar KKTC’den elektrik almaya devam edecek.

Öte yandan Rum yönetimi patlamada büyük hasar gören Vasiliko santralinin onarımı konusunda Avrupa Yatırım Bankası’ndan kredi talep etmeyi planlıyor. Güney’de temaslarda bulunan yatırım bankası heyeti, kredi verilmesi için santralin doğalgaza dönüştürülmesini şart koşuyor. Banka yetkilileri ayrıca bütünlüklü bir enerji planlaması yapılmasını da istiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...