Rumlar petrol aramayı sürdürüyor

Güney Kıbrıs RUm Kesimi, Türkiye'nin itirazlarına rağmen petrol aramaya devam edeceğini duyurdu.

Haberler - Reuters 10.06.2009 - 12:40

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye'nin güçlü itirazlarına rağmen offshore petrol arama çalışmalarına devam edeceğini ve hidrokarbon araştırmaları için yeni sahaların gelecek yılın başına kadar açılacağını açıkladı.

Rum Yönetimi Sanayi Bakanı Antonis Paskalides Reuters ile yaptığı söyleşide, ruhsat verme çalışmalarının ikinci aşamasında, adanın güneyini çevreleyen sularda yer alan 12 sahanın ruhsatlandırılacağını söyledi.

Paskalides, "Ruhsat verme işlemlerinde ikinci turun yıl sonunda veya gelecek yılın başında yapılabileceğini düşünüyoruz" dedi ve uluslararası şirketlerin ruhsatlara ilgi gösterdiğini belirtti.

Rum bakan, İsrail açıklarında bulunan rezervlerin kendilerini umutlandırdığını ve yabancı petrol şirketlerinin adanın güneyindeki petrol kaynaklarıyla yakından ilgilendiğini belirtti. Paşalides, "Bir Avrupa Birliği üyesinin egemenlik haklarını tanımayan Türkiye, nasıl olur da enerji başlığında müzakerelerin açılmasını isteyebilir?" diye sordu.

Rum Yönetimi ilk petrol arama ihalesini 2007'de açmıştı. Ancak petrol arama çalışmaları yapan gemilere Türk savaş gemileri müdahale ediyor. Türk tarafı, petrol lisanslarının, ancak adada çözüme ulaşılmasından sonra dağıtılabileceğini savunuyor.

Sayfa Yükleniyor...