Rumların katı tutumu süreci sarstı

Kıbrıs’ta yürütülen barış sürecinde, liderlerin anlaşmazlık noktalarını asgariye indirerek New York’a gidip, 5’li konferans tarihini belirleme hedefi, Rumların katı tutumu nedeniyle tutturulamadı.

Haberler 07.09.2016 - 16:23 | Son Güncelleme : 07.09.2016 - 18:53

Rumların katı tutumu süreci sarstı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’yle 26 Eylül’de New York’ta üçlü bir toplantı yapacak olan Kıbrıslı Türk ve Rum liderler, adaya dönerek Ekim ayında müzakerelere kaldığı yerden devam edecekler.

Müzakerelerin yoğunlaştırılmış turundaki 8 toplantıda, bugüne kadar uzlaşma sağlanamamış konuların asgariye indirilmesi amaçlanıyordu ancak Rumların "Güvenlik ve Garantiler" başlığında, Türkiye'nin adadaki askeri varlığını tamamen reddeden bir yaklaşım içine girmesi, yoğunlaştırılmış süreçten hedeflenen sonuçlara ulaşılamamasına neden oldu.

Rumların garantörlük sisteminin tamamen ortadan kalkması, varılacak anlaşmanın Türkiye, Yunanistan ve İngiltere tarafından imzalanacak bir ittifak anlaşmasıyla garanti edilmesi, güvenliğinse tamamen yabancı askerlerden oluşacak çok uluslu bir güce devredilmesi yönündeki ısrarı Türk tarafınca reddedildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün yapılan altıncı toplantıdan sonraki açıklamasında, Kıbrıs Türk halkının güvenliğini Türkiye’nin adadaki varlığında gördüğünü belirterek, Türkiye’nin adadan dışlanacağı bir sistemi kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun’un liderliğinde 26 Eylül’de New York’ta yapılacak üçlü toplantının ardından Kıbrıs’a dönülerek Ekim ayında da müzakerelere devam edileceğini duyurdu.

Akıncı Ekim ayının boşa geçirilmemesi uyarısında bulunarak Kıbrıs sorununa son noktanın konulacağı, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin katılımıyla gerçekleşecek beşli konferans tarihinin belirlenmesi için Rumları işbirliği yapmaya çağırdı.

Kıbrıs’ta taraflar, 53 yıllık soruna 2016 yılı sonuna kadar çözüm bulunması hedefiyle Birleşmiş Milletler gözetiminde müzakereler yapıyor. Barış çabalarının 2017 yılına sarkması durumunda, Rumların 2018’deki başkanlık seçimleri nedeniyle sürecin başarı şansının azalacağı değerlendiriliyor.

Sayfa Yükleniyor...