Arap televizyonu El Cezire'nin Washington muhabiri, Rumsfeld'e, "Irak'ta ölen yüz binlerce insanın ölmesinden kendinizi de sorumlu tutuyor musunuz?" sorusunu yöneltti. Bu soru karşısında sinirlenen Donald Rumsfeld, "Burada bana bağırmaya mı yoksa röportaj yapmaya mı geldin" dedi.

El Cezire muhabiri, ABD Savunma Bakanlığı'nın o dönemde yayınladığı raporda, Irak'da şiddetin önüne geçmek için daha fazla askere gerek olduğunu ancak Rumsfeld'in bunu karşı çıktığını hatırlatarak, "Irak'da daha fazla sivil ölümün önüne geçebilir miydiniz?" sorusunu yineledi.

Bu soru karşısında iyice çileden çıkan Rumsfeld, "Benim verdiğim cevapları beğenmiyorsun. Senin istediğin şekilde cevap vermek zorunda değilim" diyerek bağırdı. El Cezire televizyonu Rumsfeld'le yapılan röportajın bu bölümünü YouTube üzerinden yayınladı.

EL CEZİRE'Yİ SUÇLAMIŞTI
Irak savaşı sırasında dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, El Cezire televizyonunu Irak'ta şiddeti kışkırtmakla suçlamıştı. El Cezire televizyonununun El Kaide'nin kendilerine gönderdiği videoları yayınlayarak, teröristleri cesaretlendirdiğini iddia etmişti.