İlişkili Haberler

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, dün akşam uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Saldırgan Çevik Kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş ise çatışmada öldürüldü.

Kommersant gazetesinde yayımlanan Maksim Yusin imzalı değerlendirmede saldırının ''Ankara ve Moskova arasında son dönemde yaşanan yakınlaşma nedeniyle memnun olmayan taraflardan bir mesaj'' olabileceği yorumu yapıldı.

İzvestiya gazetesi yazarı Anton Khashchenko da “İlk akla gelen, bu saldırının Türk-Rus ilişkilerine yönelik olduğu” ifadesini kullanarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Fakat saldırı sonrasında işbirliğini arttırmaya yönelik yapılan açıklamalar nedeniyle, bu amacın mantığında bazı sıkıntılar olduğu görülüyor. İkinci ihtimal ise saldırının Erdoğan ve onun temsil ettiği Türkiye’ye yönelik olduğu. Böyle bir saldırının bir ülkeyi turizm ve ticaret açısından tehlikeli göstereceği aşikardır.”

Moskovski Komsomolets gazetesinden Mihail Rostovski ise Rusya’nın artık yeni tür bir savaşa girdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Rusya’nın savaşında artık net sınırlar yok. Bu savaşta düşmanlar herhangi bir zaman diliminde, bölgede veya açıdan saldırabilirler. Saldırı Erdoğan’ın itibarına zarar verecektir. Ancak, bu saldırı için Erdoğan’ı sorumlu tutmak doğru değil. Moskova’yı Suriye’ye girmesi için davet eden Erdoğan değildi. Saldırının nedeni ne olursa olsun, Rusya ve Ruslar, Suriye krizi öncesinde de saldırıların hedefi oluyordu. Suriye sonrasında artık daha olası bir hedef haline geldiler. ‘En kötünün’ artık geride kaldığı düşüncesinde değilim. Hala bitmekten çok uzak bir savaşın içerisindeyiz.”