İlişkili Haberler

ABD'de yeni başkan seçilen Donald Trump, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a düzenlenen saldırıyı kınadı. Saldırganı "radikal terörist" olarak tanımlayan Trump, büyükelçinin ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

Dışişleri Bakanı John Kerry olayın araştırılması konusunda yardıma hazır olduklarını ifade etti.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook da, "Soruşturmayı Türkiye yürütüyor, bekleyip göreceğiz" dedi.

Cook, "Türkiye'de olan trajik bir olay. Soruşturma sonucunda neler olacağını bekleyip göreceğiz. Olayla ilgili soruşturmayı Türkler yönetecek. Açıkça şiddet eylemi olan bu saldırıyı kınıyoruz" dedi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik komiseri Federica Mogherini sosyal medya hesabından Avrupa Birliği'nin başsağlığı dileklerini Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a ilettiğini yazdı. Mogherini ayrıca Türk yetkililerle iletişim içinde olduklarını belirtti.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise saldırıyla ilgili "kaygı verici bir durum" ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Güvenlik Konseyi'nden benzer açıklama geldi. Saldırıyı kınayan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Rusya'ya başsağlığı diledi.

BM Güvenlik Konseyi üyeleri, "Saldırının faillerinin, finansörlerinin ve örgütleyicilerinin adalet önüne getirilmesinin gerekliliğini bir kez daha yineliyor" denildi.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere terörle ortak mücadelede Türkiye ile dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Fransa İçişleri Bakanı Bruno Le Roux da, "Geçtiğimiz aylarda maalesef sıklıkla terör saldırılarıyla sarsılan Türkiye ile dayanışma içerisindeyiz" dedi.

Saldırı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland tarafından da yazılı açıklamalarla kınandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un ailesine başsağlığı diledi.