Rus gazeteci suikastinde ilk suçlama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Çeçenistan politikasını eleştirdiği için ölüm fermanını imzaladığı iddia edilen muhalif gazeteci Anna Politkovskaya suikastıyla ilgili ilk kez bir polis memuru suçlandı.

17.07.2012 - 14:33

Rus gazeteci suikastinde ilk suçlama

Rusya'da muhalif gazeteci Anna Politkovskaya 7 Ekim 2006 yılında evinin asansöründe ölü bulunmuştu. Politkovskaya suikastinin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen, cinayetin kimler tarafından işlendiği henüz aydınlatılamadı.

Batı ülkeleri, cinayetin biran önce aydınlatılması için Moskova'ya baskı yaparken, Rusya ilk kez suikastin düzenlenmesine yardım ettiği gerekçesiyle eski polis memuru Dmitry Pavlyuşenkov'u suçladı.

Politkovskaya suikastına yardımla suçlanan polis memurunun, Çeçen Lom-Ali Gaitukayev'la anlaştıktan sonra 6 kişilik bir ekip kurarak, muhalif gazeteciyi takip ettiği belirtildi. Eski polis memurunu suçlayan komite, Pavlyuşenkov'un polis teşkilatıyla bağlantısı nedeniyle soruşturmanın yeni bir boyut kazandığını açıkladı.

PUTİN İÇİN TEST NİTELİĞİNDE
Muhalif gazeteci Politkovskaya davası, Putin’in 2000-2008 yılları arasındaki hükümetinin ifade özgürlüğüne baskısı ve yargıdaki problemleri temsil ettiği için önem taşıyor. Geçtiğimiz mayıs ayında yeniden devlet başkanı seçilen Putin'in, yeni dönemde insan haklarına ve ifade özgürlüğüne bakış açısını ortaya koyacağı için bu dava önem taşıyor.

İnsan hakları savunucuları ve Politkovskaya’nın Novaya gazetesindeki arkadaşları, soruşturmanın yavaş işlemesinden dolayı Putin hükümetini sert biçimler eleştiriyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...