İlişkili Haberler

Rus güvenlik uzmanı Andrei Bystritsky NTV canlı yayınına katılarak ABD'nin Suriye'nin Şayrat askeri üssünü vurmasını değerlendirdi. Rus güvenlik uzmanı kimyasal saldırı iddialarına tepki verilmesinin anlaşılabilir olduğunu belirtse de İdlib'de yaşanan hadisenin Esad yönetimi tarafından gerçekleştirildiğine dair kesin bir kanıtın bulunamadığını ifade etti. 

Suriye'de askeri adımların çözüme yardımcı olmadığına değinen Bystritsky, ABD'nin verdiği tepkinin farklı sonuçlara yol açacağını düşündüğünü söyledi. 

Rus güvenlik uzmanı Bystritsky konuşmasında, "Rusya soruşturmanın tamamlanmasından önce adım atılmamasını talep etmişti. Kimyasal silahların Esad tarafından atıldığına dair bir görüş hakim ancak Rusya'ya göre bu kesin değil. Bu nedenle Rusya uluslararası komisyonun yapacağı soruşturmaya destek vereceğini açıklamıştı. Bu saldırının çok talihsiz bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Suriye'de tek bir çözüm mümkün olabilir o da siyasi çözümdür. 

Kimyasal saldırı tepkisini anlamak mümkün. Ancak ABD'nin böyle bir tepki vermesi farklı sonuçlara yol açacaktır. Ama askeri olarak Suriye sorununun çözülemeyeceği ortada.

HAVA GÜVENLİĞİ ANLAŞMASININ ASKIYA ALINMASI

Bana öyle geliyor ki bu durum sadece tarafların karşı karşıya gelmesini engellemek için ve müzakerelerin devam etmesi için gerekliği olduğu düşünülen bir adımdı. Bu ABD ile Rusya arasındaki stratejik iletişimin donması anlamına geliyor.

Irak'taki ve Suriye'deki askeri durum açık konuşmak gerekirse üzüntü verici. Ancak maalesef sivil kayıpları engellemek mümkün olmuyor. ABD de bunun farkında. Biz her hafta ABD'den izahat istiyoruz. Ancak İdlib'teki saldırıdan bahsedecek olursak hiçbir kanıt saldırının Esad tarafından yapıldığını gösteremiyor. Ayrıca hiçbir açıklama Esad'ın neden kimyasal saldırı yapmaya ihtiyaç duyduğunu açıklayamıyor.

BU SON SALDIRI TÜRKİYE RUSYA İLİŞKİLERİNİ ETKİLER Mİ?

Bence Rus-Türk ilişkileri çok daha karmaşık bir temele dayanıyor. Bu nedenle tek bir durumla değişebileceğini düşünmüyorum. Suriye konusunda her iki ülkenin de kendi siyaseti var. Ama yine de çok önemli bir nokta olduğu da açık. Her iki tarafında iletişim kanallarını açık tutacağını düşünüyorum. Bana öyle geliyor ki bu durum Türk-Rus ilişkilerine gerçek bir tehdit oluşturmayacak" ifadelerini kullandı.