Ukrayna'dan Rus havayolu şirketlerine 30 milyon dolar ceza

Rus havayolu şirketlerinin ülkeye uçuşuna 25 Ekim itibarıyla yasak getiren Ukrayna, işgal edilen Kırım'a sefer düzenleyen Rus havayolu şirketlerine de 30 milyon dolar para cezası kesti.

02.10.2015 - 13:14

Ukrayna'dan Rus havayolu şirketlerine 30 milyon dolar ceza

Ukrayna Adliye Bakan yardımcısı Sergey Petuhov, yasadışı ilhak edilen Kırım'ın hava sahasını ihlal eden Rus şirketleri hakkında 1 Ekim 2015 itibarıyla 4 bin 750 tutanak tutulduğunu belirtti.

Petuhov, bu çerçevede Rus havayolu şirketlerine toplam 646 milyon Hrivna'lık (30 milyon dolar) para cezası kesildiğini ifade etti.

Petuhov, Rus havayolu şirketlerinin buna ilişkin henüz ödeme yapmadığını da bildirdi.

Ukrayna hükümeti geçen ay Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu tarafından hazırlanan ve Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından imzalanan yaptırım kararı çerçevesinde, 25 Ekim'den sonra Rus havayolu şirketlerinin ülkeye uçuşlarını yasaklayacağını açıklamıştı.

Buna göre, işgal edilen Kırım'a uçuş yapan Rus havayolu şirketlerine uygulanacak yaptırımlar çerçevesinde, aralarında Rusya'ya ait Aeroflot, Transaero, S7 ve Rossiya'nın da bulunduğu 25 havayolu şirketinin Ukrayna'ya uçuş yapmasına ilişkin izinler iptal edildi.

Rusya'nın en büyük havayolu şirketleri arasında bulunan Aeroflot şirketi Ukrayna'ya her ay 270, Transaero 123, Utair 94, S7 şirketi ise 64 sefer yapıyordu.

Rusya da misilleme olarak Ukrayna'ya ait havayolu şirketlerinin 25 Ekim itibarıyla Rusya'ya uçuşlarını yasakladığını duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...