“Rus hükümeti destekli hackerler Covid-19 aşı çalışmalarını hedef aldı” iddiası

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), yeni tip corona virüs(Covid-19) pandemisine karşı aşı çalışması yürüten ilaç şirketlerinin ve araştırma gruplarının, Rus devleti tarafından desteklenen ve APT29 olarak bilinen bir hacker grubu tarafından hedef alındığını iddia etti.

ntv.com.tr 16.07.2020 - 16:38

“Rus hükümeti destekli hackerler Covid-19 aşı çalışmalarını hedef aldı” iddiası

İngiliz güvenlik yetkilileri, Rusya hükümeti tarafından desteklenen bilgisayar korsanlarının yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı aşı geliştirmek için çalışma yürüten İngiltere, ABD ve Kanada’daki kuruluşları hedef aldığını öne sürdü.

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), APT29  adlı bir hacker grubunun Kremlin istihbarat servislerinin bir parçsı olduğundan neredeyse emin olduklarını vurgulayarak, ilaç şirketlerinin ve araştırma gruplarının son günlerde saldırıya uğradığını açıkladı.  

ABD VE KANADA KENDİ RAPORLARINI YAYINLAYACAK

İngiliz yetkililer, söz konusu saldırıların tıbbi sırları çalma hedeflerinde başarılı olup olmadığını sorusuna yanıt vermedi, ancak aşı araştırmalarının hiçbirinin tehlikeye girmediğini vurguladı. Bununla birlikte The Guardian gazetesi, İngiltere'nin başka bir ülkenin siber saldırıların koordineli bir kampanyasının arkasında olduğuna inandığını açıkça belirtmesinin nadir olduğunu ifade etti. Haberde   ancak İngiliz yetkililerin değerlendirmesini ABD ve Kanada ile paylaştığı ve her ikisinin de kısa süre içinde kendi araştırmalarını yayınlayacağı bilgisi verildi.

"SALDIRIYI KINIYORUZ"

NCSC operasyon direktörü Paul Chichester, “Corona virüs pandemisiyle mücadele etmek için hayati işler gerçekleştiren insanlara karşı yapılan bu saldırıları kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

APT29 grubunun  birkaç yıldır aktif olduğu  ve hacker topluluğunda “The Dukes” veya “Cozy Bear” olarak da bilindiği aktarıldı.

Yetkililer APT29’un  “WellMess” ve “WellMail” olarak bilinen özel kötü amaçlı yazılımları kullanarak kimlik avı yaptığını ve daha önce çeşitli  hükümetleri, düşünce kuruluşlarınıve enerji sektörünü  hedef aldığını açıkladı.

BELÇİKA SAĞLIK BAKANI MASKESİYLE GÜNDEMDE

Sayfa Yükleniyor...