Rus milliyetçisi Jirinovski'den inciler

Liberal Demokratik Parti Başkanı Vladimir Jirinovski, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği tarafından verilen Cumhuriyet'in 86. yıl dönümü resepsiyonunda Türk gazetecilerin sorularını Türkçe olarak yanıtladı.

Anadolu Ajansı 30.10.2009 - 01:21

Rus milliyetçisi Jirinovski'den inciler

Aşırı miliyetçi Rusya Liberal Demokratik Parti Başkanı Vladimir Jirinovski, Türkiye'de demokratik açılımı desteklediğini belirterek, "Türkiye'yi çok seviyorum. Türkiye olmasaydı, bu hayat neye yarardı?" dedi.

Jirinovski, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği tarafından verilen Cumhuriyet'in 86. yıl dönümü resepsiyonunda Türk gazetecilerin sorularını Türkçe yanıtladı.

Türkçe'yi Moskova'daki Şarkiyat Üniversitesi'nde öğrenen ardından Türkiye'deki görevi sırasında geliştiren Jirinovski, Türkiye'yi çok sevdiğini belirterek, "Ne sağcıyız, ne solcu, futbolcuyuz, futbolcu. Sevemez kimse seni Türkiye, Rusya olmadığı zaman. Sevemez kimse seni, benim sevdiğim kadar. Sen olmasaydın, bu hayat neye yarardı? Türkiye olmasaydı bu hayat neye yarardı? Ne mutlu Türkiye ve Rusya'ya" diye konuştu.

Türkçeyi şu ana kadar nasıl unutmadığı yolundaki bir soru üzerine, Jirinovski, "Türkiye'yi çok seviyorum ve Türk dili benim için müzik gibidir. Türk mutfağını çok seviyorum. Burada (Resepsiyon) biraz kurnazlık yapıyorsunuz. Hiç Türk yemeği yok. Nerede haşlama, kebap? Nerede işkembe çorbası" şeklinde konuştu.

"BİZDE GAZ VAR, SİZDE BORU HATTI"
Türkiye'nin yüzünü sürekli batıya döndüğünü ancak iki ülke arasında ilişkilerin özellikle son dönemde yavaş yavaş geliştiğini kaydeden Jirinovski, "Her zaman batıya bakıyorsunuz. Batının size faydası olmaz. Türkiye, Rusya'nın kızkardeşi gibidir. Aramızdaki ilişkiler daha geniş olmalı. Şimdi Mavi Akım var, Güney Akım'ı yapıyoruz. Türkiye, Rusya'nın transit ülkesi olabilir. Gaz bizde boru hattı sizde, beraber para alıyoruz. Bu çok iyi" dedi.

DEMOKRATİK AÇILIMA DESTEK
Türkiye'de özellikle "Kürt sorunu ve Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesini içeren demokratik açılımı" nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Jirinovski, "Türkiye hem Ermeni, hem de Kürt sorununda açılım yapıyor. Türkiye, Müslüman dünyasına örnek olabilir" dedi.

Türkiye ve Ermenistan sınırının açılması gerektiğini, insanların ve yüklerin taşınmasına olanak sağlayacak demir yolu bağlantısı kurulması gerektiğini ifade eden Jirinovski, "Türkiye, Ermenistan, Gürcistan, Abhazya ve bütün Karadeniz çevresindeki bütün sınırları yok etmek gerekir. Neye lazım gümrük ve sınır? AB'nin kuyruğunda kalmak günah. Sizin neyinize lazım. Kaç yıldır AB kapısında bekliyorsunuz? 10,20,30, 50 yıl. Bu zayıf ve fakir Avrupa'ya katılmak istiyorsunuz. Ama kuzeyde zengin ve kocaman bir Rusya var. Anlamıyorum. Kurtuluş savaşı sırasında Rusya Türkiye'ye para ve silah yardımında bulundu. Bu yardım olmasaydı şimdi orada Yunanlılar ve İtalyanlar vardı" diye konuştu.

TÜRKİYE'DEN 17 MİLYON AVRO TAZMİNAT TALEBİ
Jirinovski, Türkiye'deki görevi sırasında 17 gün gözaltında kaldığını ve kendisinin de bu 17 gün karşısında tazminat talep ettiği şeklindeki sözlerine, gülerek, "Tabii istiyorum. Türkiye'nin bana 17 milyon avro borcu var. Her gün için bir milyon avro istiyorum" yanıtını verdi.

Jirinovski, bir gazetecinin daha önce dolar istediğini hatırlatması üzerine, "Şimdi avro istiyorum çünkü enflasyon" karşılığını verdi.

"UKRAYNA'DA RUS BAYRAĞI DALGALANACAK"
Jirinovski, bir başka soru üzerine Ukrayna'nın da kendilerinin küçük kız kardeşi olduğunu belirterek, "Şimdi bağımsızlar ama yakında yine orada Rus bayrağı dalgalanacak. Ukrayna AB üyeliğini çok istiyor ama olamaz. İki devlet her şeye karar veriyor. ABD ve Rusya" ifadesini kullandı.

"OBAMA ABD'NİN SON BAŞKANI OLACAK"
Rusya'nın dünyada tek süper güç olarak kalacağını ve karşısındaki devletlerin olası bir üçüncü dünya savaşında sadece 2 saat dayanabileceğini ileri süren Jirinovski, "Obama, ABD'nin son Cumhurbaşkanı olacak. Amerika bitti tamam. Çin'den bir şey olmaz. İslam dünyasından bir şey olmaz. Yalnız Rusya. Bizde en korkunç silah var. Bizim için 2 saat yeter. Bütün üçüncü dünya savaşı bu 2 saat içinde biter. Obama uyurken harp biter. 2 saat yeter" dedi.

Jirinovski, Türkiye ve Rusya'nın yakınlaşması gerektiğini, bu yüzden Türkiye'deki herkesin Rusça öğrenmesini, okullarda Rusça öğretilmesini de istediğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...