İlişkili Haberler

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, Suriye hava savunma sistemlerinin ABD, İngiltere ve Fransa'nın saldırısı sırasında fırlatılan 103 füzenin 71'ini önlediğini belirtti. 

Rudskoy, "Eldeki verilere göre saldırıda toplam 103 kruz füzesi kullanıldı. Büyük oranda Sovyet üretimi hava savunma komplekslerinden oluşan Suriye hava savunma sistemleri, hava ve deniz bazlı füzelere başarıyla karşılık verdi ve 71 kruz füzesini önledi" dedi.

Rus general ABD, Fransa ve İngiltere'nin ortak harekatının ardından Suriye'ye ve diğer ülkelere S-300 hava savunma sistemlerini temin etmeyi düşündüklerini söyledi.

Rudskoy, "Olumsuz bir aklaşım ortaya koydu. Bu da terörizme karşı uluslararası mücadeleye de olumsuz anlamda etki edecektir. Suriye'de gerçek anlamda, gerçek zamanlı olarak incelemelerimizi, gözlemlerimizi gerçekleştirmekteyiz" dedi

Rusya Savunma Bakanlığı da kruz füzelerinin çoğunlukla, S-125, S-200, Buk ve Kvadrat gibi 30 yıllık Sovyet teknolojileri tarafından düşürüldüğünü belirtti.