Rusya: Mısır'daki yolcu uçağı terör saldırısıyla düştü

Rus istihbarat servisi FSB, Mısır'ın Sina yarımadası üzerinde düşün yolcu uçağının terör saldırısı sonucu düştüğünü duyurdu. Uçağın enkazını inceleyen Rus istihbaratı, patlayıcı parçalarına ulaştı.

ntv.com.tr 17.11.2015 - 10:48

Rusya: Mısır'daki yolcu uçağı terör saldırısıyla düştü

Geçtiğimiz ekim ayında Mısır'ın turizm kenti Şarm El Şeyh kentinden havalandıktan sonra düşen Rus yolcu uçağının terör saldırısı sonucu düştüğü açıklandı.

Rus istihbarat servisi FSB, 224 yolcuyla düşen Airbus A-321 tipi uçağın enkazında patlayıcı parçalarına ulaşıldığını duyurdu.

Rusya Federal Güvenlik Servisi  FSB Başkanı Aleksander Bortnikov, "Rus yolcu uçağı su götürmez biçimde terörist bir saldırı sonucu düştü" dedi.

PUTİN'DEN SORUMLULARI BULUN EMRİ 

FSB Başkanı Bortnikov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus yolcu uçağını düşürenlerin bulunması emrini verdiğini de açıkladı.

Putin, Suriye'de IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonlarının da artırılmasını istedi. 

İNGİLTERE VE ABD "SALDIRI" DEMİŞTİ 

İngiltere ve ABD istihbaratları, Rus yolcu uçağının düşürüldüğü yönünde güçlü bulgular olduğunu açıklamış ancak bu iddialar Rusya tarafından yalanlanmıştı. İngiltere Şarm El Şeyh'e olan uçak seferlerini de iptal etmişti.  

IŞİD DÜŞÜRDÜĞÜNÜ AÇIKLAMIŞTI

Terör örgütü IŞİD, Rus yolcu uçağını düşürdüklerini açıklamış, Rusya ise bu iddiaları reddetmişti. 

224 YOLCU VE MÜRETTEBATLA DÜŞMÜŞTÜ

Mısır'ın turizm kenti Şarm El Şeyh kentinden 31 Ekim'de kalkan Rus yolcu uçağı, kalkıştan 23 dakika sonra Mısır'ın kuzeyindeki Sina yarımadasında düşmüştü.

Rus hava yolu şirketi Kolavia'ya (Metrojet) ait olan Airbus A-321 tipi yolcu uçağında 17'si çocuk 7'si mürettebat 224 kişi yaşamını yitirmişti. Rus yolcu uçağı Şarm El Şeyh-St.Petersburg seferini gerçekleştiriyordu.

Sayfa Yükleniyor...