Rus yanlıları bir gözlemciyi serbest bıraktı

Slavyansk'ta Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından alıkonulan 8 askeri gözlemciden 1'i salıverildi.

Anadolu Ajansı 28.04.2014 - 07:57

Rus yanlıları bir gözlemciyi serbest bıraktı

Ukrayna'nın doğusundaki Slavyansk kentini kontrolünde tutan Rusya yanlısı ayrılıkçılar, AGİT heyeti ile yaptığı görüşmelerin ardından alıkoydukları 8 yabancı askeri gözlemcinin birini, diyabet hastası olmasından dolayı serbest bıraktı.

Kentte, Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından alıkonulan yabancı askeri gözlemcilerin serbest bırakılma durumuna ilişkin görüşmek üzere bölgeye gelen AGİT heyeti, Rus yanlısı ayrılıkçılarla bir araya geldi.

Yapılan müzakerelerin ardından, diyabet hastası olduğu bildirilen Yngwie Thomas Johansson'un salıverildiği bildirildi.

Rus yanlısı ayrılıkçıların sözcüsü Stella Horosheva, yaptığı açıklamada, Yngwie Thomas Johansson'un diyabet hastası olmasından dolayı serbest bırakıldığını, diğer Avrupalı 7 askeri gözlemciyi ise şu an için salıverilmeyeceklerini bildirdi.

Rus yanlısı ayrılıkçılarla müzakerelerde bulunan AGİT heyetinden ise görüşmelerin ardından herhangi bir açıklama yapmadı. Heyetin dün akşam üstü Slavyansk'tan ayrıldığı öğrenildi.

Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından 3 gün önce kontrollerindeki bölgeye izin almadan girdikleri iddiasıyla alıkonulan yabancı askeri gözlemcilerin serbest bırakılmasına ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere, dün öğle saatlerinde Slavyansk'a gelen AGİT heyeti, Rus yanlısı ayrılıkçıların lideri Vyaçeslav Ponamaryev ile bir araya gelmişti.

Ponamaryev, daha önce yaptığı açıklamalarda, yabancı askeri gözlemcilerin, Ukrayna hükümetinin tutukladığı yandaşlarının serbest bırakılması karşılığında salıverilmesi için istişareye hazır olduğunu belirterek "Kiev'deki yönetim bizim yandaşlarımızı tutuklamış bulunuyor. Bundan dolayı böyle bir değiş tokuşa hazırız" ifadesini kullanmıştı. Rusya yanlıları tarafından alıkonulan ekibin arasında Almanya, Danimarka, Polonya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti'nden askeri gözlemciler ile 5 Ukrayna askeri yetkilisi de bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...