Avrupa Parlamentosu (AP), rüşvet skandalıyla çalkalanıyor.

AP'de lobici gibi davranan gazeteciyle yıllık 100 bin Euro'ya kadar rüşvet karşılığında anlaşan 3 milletvekilinden ikincisi de istifa etti.

İngiliz Sunday Times gazetesinin dün manşetten duyurduğu skandala karışan milletvekillerinden eski Avusturya İçişleri Bakanı ve Hristiyan Demokrat AP üyesi Ernst Strasser derhal istifa kararı almıştı.

Skandala karışan AP Sosyalist grup üyesi, Slovenya'nın eski Dışişleri Bakanı Zoran Thaler, önce lobici gibi kendisine yaklaşan Sunday Times muhabirinin gerçekte gazeteci olduğunu bildiğini ve nereye kadar gidebileceğini görmek istediğini söylese de gelen baskılar üzerine bugün istifasını açıkladı.

Bir dönem Romanya'da başbakan yardımcılığı ve dışişleri bakanlığı yapan Sosyalist Adrian Severin ise 'Yaptığım normal' diyerek istifa baskılarına direnmeyi sürdürüyor. Avusturyalı Hannes Swoboda ile birlikte Sosyalistlerin iki başkanvekilinden biri olan Severin'in sorumluluk alanları arasında genişleme ve Türkiye de bulunuyor.

AP yönetimi, haberin Sunday Times'ta yer almasının ardından soruşturma başlattığını açıklamıştı. Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, iddiaların ciddi olduğunu ve doğruluğu ispatlanması halinde gerekli önlemleri alacaklarını söyledi.

Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Severin, lobici kılığında kendisiyle anlaşan muhabirin bankacılık reformu yasasında istediği değişiklik önergelerini vererek 12 bin Euro fatura gönderdi. Severin, gazeteciye gönderdiği elektronik postada, "Talep ettiğiniz değişiklik önergesinin vaktinde verildiğini bildirmek istedim" ifadesini kullandı.

Sunday Times muhabiriyle işbirliği yapan diğer milletvekillerinden Strasser ise ilk olarak Avusturya'daki şirketine 25 bin Euro ödenmesini istedi. Gazeteye göre her 3 milletvekili, yıllık 100'er bin Euro karşılığında istenilen değişiklik önergelerini vermek konusunda muhabirle anlaştı.