Rusya: ABD hukuku ihlal ediyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, uluslararası hukukun ve BM kararlarının ABD tarafından ihlal edilmesinin kendilerinde endişeye neden olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 26.10.2011 - 16:41

Lavrov, bugün yaptığı açıklamada, "ABD'nin faaliyetlerinden endişe etmelerine yetecek kadar gerekçe bulunduğunu" belirterek, "Bizim kaygımız uluslararası hukukun yanı sıra BM kurallarına yönelik yeni ihlallerin önlenmesi için" dedi.

Endişelerini "ABD'nin anlaşılmaz bir şekilde sevdiği oyunlar listesi" şeklinde dile getirmediklerini kaydeden Lavrov, "Biz endişelerimizi Libya çatışmasında ortaya koyduğumuz gibi doğrudan konuyu işaret ederek dile getiriyoruz" dedi.

Lavrov, Amerikalı yetkililerden konuları bloglarından yayınlamak yerine doğru formatlarda dile getirmesini isteyerek, "Twitter'daki iletişimi anlayabiliyorum ancak ciddi, resmi öneriler için başka formatlar kullanılır" diye konuştu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Rusya'ya yönelik yaklaşımını yeniden gözden geçirmesini istemiş ve Rusya'yı "Sovyetler tarzındaki iktidar ve etkiyi" inşa etmeye çalışmakla suçlamış ve Vladimir Putin'i kastederek bu ülkenin yakın zamanda "içinde yoğun Sovyet nostaljisi barınan biri" tarafından yönetileceğini söylemişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı dün Rusya'ya girişi istenmeyen bazı Amerikalı yetkililerin listesini yayınlamıştı.

Washington yönetimi, Moskovalı avukat Sergey Magnitskiy cinayeti nedeniyle bazı Rus yetkilileri "kara listeye" almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...