İlişkili Haberler

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'de Şaryat Askeri Üssü'nü vurması sonrası açıklamalarda bulundu.

Saldırıya ilişkin olarak Washington'dan açıklama talep edeceklerini söyleyen Lavrov, ABD'nin Suriye'deki hava üssüne düzenlediği saldırı nedeniyle bu ülkede görevli olan herhangi bir Rus'un ölmediğini söyledi. kaybetmediğini açıkladı.

Rusya ABD'nin saldırısıyla ilgili de açıklamalarda buldu. Açıklamada, "Suriye'deki askeri üsse 23 füze isabet etti. Saldırının etkinliği son derece düşüktü. Saldırıda 4 asker öldü, 2 asker de kayıp. Hangarda bulunan 6 uçak vuruldu. Saldırı sonrası Suriye hava savunmasını güçlendirmeyi planlıyoruz. ABD'nin saldırıları ortak güvenlik anlaşmasının ihlali anlamını taşıyor" denildi.

Rusya, ABD'nin Suriye'ye füze saldırısını İdlib'deki kimyasal saldırı öncesinde planladığını da ileri sürdü.

BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE ACİL ÇAĞRI 

ABD'nin Suriye'yi vurması sonrası Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin acil toplanması çağrısında bulundu. 

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin Suriye'de rejime ait üsse hava saldırısı düzenlemesiyle ilgili, "Egemen bir devletin uluslararası haklarının ihlalidir. Yapay sebeplerle düzenlenmiş saldırıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Moskova'da gazetecilere açıklama yapan Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in konuya nasıl tepki verdiğini anlattı.

"EGEMEN BİR DEVLETE SALDIRILDI"

Başkan Vladimir Putin'in, "Amerika'nın saldırısını egemen bir devletin uluslararası haklarının ihlali olarak" gördüğünü paylaşan Peskov, "Suriye ordusunda kimyasal silah bulunmuyor. Bu daha önce Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü tarafından tespit edilmişti. Yapay sebeplerle düzenlenmiş saldırıdır" iddiasında bulundu.

Putin'in, ABD'nin Suriye'deki bombardımanını, dünya kamuoyunun dikkatini Irak'taki can kayıplarından uzaklaştırma çabası olarak nitelendirdiğini belirten Peskov, ABD'nin bu adımının zaten kötü seviyede bulunan Rusya-Amerika ilişkilerine yeni bir darbe niteliğinde olduğuna söyledi.

Peskov, "Bu adım bizi uluslarası terörizmle mücadele hedefine yakınlaştırmıyor, aksine daha büyük engeller oluşturuyor" şeklinde konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı, Başkan Donald Trump'ın talimatıyla, Suriye Hava Kuvvetlerine ait bir üssü seyir füzeleriyle vurduğunu duyurmuştu.

"HAVA GÜVENLİĞİ ANLAŞMASI ASKIYA ALINDI"

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "ABD ile yapılan Suriye’de hava güvenliği anlaşmasının askıya alındığı" belirtildi.

PENTAGON SÖZCÜSÜ'NDEN AÇIKLAMA

Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, Rusların saldırıdan etkilenmemesi için tüm tedbirleri aldıklarını ifade etmiş, saldırı öncesinde Rusya’yı bilgilendirdiklerini ve Rus askerlerinin o üste bulunduğunu bildiklerini söylemişti. 

Öte yandan, İdlib katliamından sonra Fransa BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırmış ancak toplantıdan bir karar çıkmamıştı.