Rusya, Suriye’ye olası askeri müdahale düzenlemek için Akdeniz’de hazırlık yapan Batılı ülkelere rest çekerek, bölgeye kendi savaş gemilerini göndermeye karar verdi.

Interfax haber ajansının verdiği bilginin, Rus askeri yetkililerden elde edildiği belirtildi.

Interfax haber ajansı, Rusya’nın Akdeniz’e iki gemi göndereceğini, ‘Suriye’de yaşanan krizden dolayı bölgedeki donanma gücünün artırılacağını’ belirtti.

Rus ordusundan üst düzey bir yetkiliden alınan bilgiye göre, iki gemi birkaç gün içinde Akdeniz’e gönderilecek. Askeri yetkilinin, gemlerin ‘bazı ayarlamalar yapılması gerektiğini’ ifade ettiği belirtildi.

Rus Savunma Bakanlığı ise konu hakkında açıklama yapmadı.

OPERASYON KONUSUNDA BELİRSİZLİK SÜRÜYOR
İngiltere Başbakanı David Cameron, dün Suriye hakkında müdahale opsiyonu içeren karar taslağını BM Güvenlik Konseyi'ne sunmuştu.

Almanya'nın destek çağrısına rağmen taslağa sıcak bakmayan Rusya, konsey üyelerine rest çekmiş ve 'BM heyeti raporu hazırlanmadan hareket edilmemesi gerektiğini' belirtmişti.

Haritanın büyük halini görmek için tıklayınız!
Haritanın büyük halini görmek için tıklayınız!

İngiliz basını ise halkın yarısından fazlasının karşı olduğu operasyonun parlamentoda da anlaşmazlığa neden olduğunu ve operasyonun beklenenden geç bir tarihe kalabileceğini yazdı.

ABD cephesi ise askeri olarak hazır olsa da, karar verme sürecinde hala sonuca ulaşabilmiş değil. Başkan Barack Obama, dün yaptığı açıkmalada ulusal güvenlik danışmanlarıyla görüştüğünü ve 'henüz operasyon hakkında karar vermediğini' belirtti.

BM HEYETİ CUMARTESİ GÜNÜ AYRILIYOR
Şam'daki incelemelerine bu hafta başında başlayan BM Kimyasal Silah Denetleme Heyeti'nin, üçüncü kez incelemelerde bulunmak için Şam'ın merkezindeki otellerinden ayrıldıkları belirtildi.

Sam'in Doğu Guta bölgesine gidecek olan heyeti, aktivistler ve doktorlardan oluşan bir grubun karşılayacağı belirtildi.

BM heyeti, Pazartesi günü keskin nişancı ateşine maruz kalmış ve Salı günü çalışmalarına ara vermişti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, denetleme heyetinin Cumartesi sabahı Suriye'den ayrılacağını açıkladı.

‘POLİTİK ÇÖZÜM BULUNMALI’
Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, ‘Suriye için politik çözüme odaklanılması gerektiğini ve çözümün ölümleri sona erdirmek ve muhaliflerin daha iyi desteklenmesini sağlamaktan geçtiğini’ ifade etti.

Suriye Ulusal Komisyonu Başkanı Ahmet el Cerba ile yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapan Hollande, “Politik çözüm sağlanması için her şey yapılmalı. Ancak bu koalisyonun gerekli askeri güçle bir alternatif olarak belirmesiyle olabilir” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı, “Çözüm için uluslararası toplum şiddete geçici bir ara vermeli, kimyasal silah saldırıları durmalı” dedi.