Rusya Chavez’le nükleer işbirliği yapacak

Rusya ile Venezuela, sivil amaçlı nükleer enerji üretimi konusunda işbirliği anlaşması imzaladı.

Haberler 20.12.2008 - 15:32

Rusya Chavez’le nükleer işbirliği yapacak

Rusya Federasyonu Başkanı Dimitri Medvedev’in Venezuela ziyareti sırasında Hugo Chavez’le imzaladığı anlaşma uyarınca Rusya, bu ülkenin nükleer santral kurmasına yardımcı olacak. İki ülke arasında ortak doğalgaz projeleri de geliştirilecek.

Venezuela’yı ziyaret eden ilk Rus lideri olan Medvedev’in temasları sırasında, iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin geliştirilmesi de en önemli gündem maddelerinden biri.

Hafta sonunda Rus ve Venezuela savaş gemileri, Karayip Denizi’nde ortak bir tatbikat gerçekleştirecek.

VENEZUELA’YA RUS SİLAHI
Rusya’nın en büyük nükleer savaş gemisi “Büyük Petro”, iki destek muhribiyle birlikte salı sabahı Venezuela’nın başkenti Caracas’ın hemen batısında La Guaira limanına demirlemişti.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana Rusya’dan Karayipler’e ilk kez Rus savaş gemileri geliyor. İki ülke arasındaki askeri işbirliği bu tatbikatla sınırlı değil.Rusya Venezuela’ya en fazla silah satan ülkelerden biri. Venezuela yaklaşık dört-buçuk milyar dolarlık Rus silahı almak için anlaşması imzalanmıştı.

RUSYA ABD’NİN ARKA BAHÇESİNDE
Medvedev’in ziyareti, ABD için geleneksel olarak stratejik önemi bulunan Latin Amerika’yla siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirme amacını taşıyor. Gözlemcilere göre Medvedev, bu ziyaretle, ABD’nin arka bahçesi olarak gördüğü bölgede ağırlığını artırabileceği mesajını da vermeye çalışıyor.

ABD yönetiminin İran gibi ülkelerden gelebilecek bir füze saldırısına karşı Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne füze kalkanı kurma projesi Moskova’nın sert tepkisine neden olmuştu.
Rusya lideri Venezuela’dan önce Brezilya’da temaslarda bulundu. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ve Medvedev, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in gelecek yıl Rusya’da ilk zirvelerini yapmaları gerektiğini söylediler.

Medvedev’den kısa süre önce de Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, bölge ülkelerini ziyaret etmişti.Sayfa Yükleniyor...