Rusya Çin'in Wuhan kentindeki vatandaşlarını tahliye etti

Rusya, yeni tip Corona virüs (2019-nCoV) salgınının merkezi olan Çin'in Wuhan kentinden Rus ve Bağımsız Devletler Topluluğu'na (BDT) üye bazı ülkelerin vatandaşlarını tahliye etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.02.2020 - 13:47

Rusya Çin'in Wuhan kentindeki vatandaşlarını tahliye etti

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 128'i Rus, 16'sı BDT'ye üye ülkelerin vatandaşı, toplam 144 kişinin Wuhan kentinden iki uçakla ülkeye getirildiği belirtildi.

Tahliye edilenlerde şimdilik virüse rastlanmadığı ancak tedbir amacıyla Tümen kentindeki sağlık merkezinde iki hafta karantinada kalacakları belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, daha önce Tümen ve Sibirya'nın güneyindeki Transbaykal bölgesinde Çin vatandaşı 2 kişide yeni tip corona virüs tespit edildiğini duyurmuştu.

ELEKTRONİK VİZE UYGULAMASI ASKIYA ALINMIŞTI

, salgın nedeniyle Çin ile sınırını kapatma, Çin vatandaşlarına yönelik elektronik vize uygulamasını geçici süreliğine durdurma kararı almıştı.

Bazı Rus şirketleri de Çin'e yönelik uçak ve tren seferlerine kısıtlama getirmişti.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin'in imzaladığı karar gereği, Çin ile vizesiz seyahat uygulaması geçici süreliğine durdurulurken, Çin vatandaşlarına yönelik çalışma vizesi uygulaması da askıya alınmıştı.

Rusya, Çin'le demir yolu ulaşımını 3 Şubat'tan itibaren geçici süreliğine durdurma kararı almıştı.

YENİ TİP CORONA VİRÜS SALGINI

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan gün içinde yapılan açıklamaya göre, 2019-nCoV salgınından dolayı ölü sayısı 491'e yükselmişti. Salgın, ülkede 2002-2003 döneminde olan SARS salgınındaki can kaybını geride bırakmış durumda.

Virüs, ilk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...