Rusya Devlet Başkanı Putin: Rusya'ya yönelik yaptırımlar gayrimeşrudur

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, basına açık bakanlar kurulu toplantısı yaptı. Ülkesine uygulanan ağır yaptırımlarla ilgili konuştu, alınacak önlemleri açıkladı. Putin, ayrıca ABD’de petrol ürünlerindeki fiyatların Rusya yüzünden artmadığını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.03.2022 - 18:15 | Son Güncelleme : 10.03.2022 - 18:38

Rusya Devlet Başkanı Putin: Rusya'ya yönelik yaptırımlar gayrimeşrudur

Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’de petrol ürünlerinde fiyatların Rusya yüzünden artmadığını belirterek "ABD, Rus petrolü ithalatını durdurdu ve artan fiyatlar için bizi suçluyor. Halklarını kandırıyorlar" dedi.

Putin, hükûmet yetkilileriyle video konferans yöntemiyle Rusya’daki ekonomik duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın enerji tedarikinde tüm sorumluluklarını yerine getirdiğini vurgulayan Putin, "Rusya’ya yönelik dostane olmayan adımlar atan ülkelerde vatandaşlara kemerleri sıkmaları, daha sıkı giyinmeleri tavsiye ediliyor. Kötüleşen durumlarının gerekçesi olarak bize uygulanan yaptırımlara işaret ediyorlar. Bu çok garip, çünkü biz enerji tedarikinde tüm sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz" diye konuştu.

Ukrayna üzerinden Avrupa’ya ulaşan doğal gaz sisteminin tam kapasiteyle çalıştığını belirten Putin, "Bu şaşırtıcı, ancak gerçek" dedi.

ABD, HALKINI KANDIRIYOR

Putin, ABD’de rekor kıran benzin fiyatlarına işaret ederek “ABD, Rus petrolü ithalatını durdurdu ve artan fiyatlar için bizi suçluyor. Halklarını kandırıyorlar. ABD’de artan petrol fiyatları Washington’un hatalarından kaynaklıyor” dedi.

Batılı ülkelerin Venezuela ve İran gibi "istenmeyen" ülkelere yaptırımlar uygulayarak zarar verdiğini belirten Putin, "Şimdi Venezuela ve İran’la görüşüyorlar. Daha en başından gayrimeşru yaptırımları uygulamamaları gerekirdi. Bu aynı durum bizim ülkemizle ilişkilerde de yaşanacak, bundan şüphem yok" diye konuştu.

Putin, küresel gübre piyasalarında durumun Rusya’ya yönelik yaptırımların öncesinde de zorlu olduğuna dikkati çekerek "Rus gübresine yönelik engellerin dünya için önemli sonuçları olur; aynı şeyler petrol, doğal gaz ve metaller için de geçerli" açıklamasını yaptı. 

Bununla birlikte Putin, Batılı ülkelerin Rusya için sorun çıkarırlarsa, dünya pazarları için kaçınılmaz sonuçları olacağını söyledi. Putin ayrıca, "Batı'nın yaptırımları sıkıntılara yol açacak ama bağımsızlığımızı ve egemenliğimizi güçlendirmiş olacağız" dedi. 

ABD ve İngiltere Rus petrolüne yönelik ambargo uygulamaya başladı.  ABD ve İngiltere Rus petrolüne yönelik ambargo uygulamaya başladı. 

ABD'NİN RUSYA'YA ENERJİ YAPTIRIMLARI

ABD Başkanı Joe Biden, önceki gün  Moskova'ya kapsamlı enerji yaptırımları getirildiğini açıkladı.

Biden, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, Ukrayna savaşından dolayı Rusya'ya uygulanan yaptırımlar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

ABD'nin Rusya ekonomisinin atardamarlarından birini hedef aldığını belirten Biden, "Rus petrolü, gazı ve enerjisinin ithalatını yasaklıyoruz. Rus petrolü artık ABD limanlarında kabul edilmeyecek" dedi.

Biden, bu adıma ABD Kongresi ve halkından çok büyük destek olduğuna işaret ederek, "Biz bu adımı atarken Avrupalı ortaklarımızın ve müttefiklerimizin bizimle aynı pozisyonda olmamasını anlıyoruz. ABD, Avrupa'nın tamamından daha çok petrolü kendi ülkesinde üretiyor" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...