İlişkili Haberler

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, mevkidaşı Lavrov ile Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, "Suriye'de çözüm konusunda Türkiye ile yakın zamana kadar çok dar çerçevede görüşmelerimiz oldu fakat bildiğimiz sebeplerden dolayı bunlar sonlanmıştı." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki son telefon görüşmesinde ilişkilerin normalleşmesi konusunun görüşüldüğüne değinen Lavrov, "Türk ortaklarımızla Suriye'deki krizin çözümü konusunda fikir alışverişi yapmaya devam edebileceğimizi düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Suriye'de yapılan ateşkese yönelik sayısız ihlallere ilişkin soruyu cevaplayan Lavrov, "DAEŞ ve El-Nusra'nın kontrolündeki bölgeler dışında ateşkesin uygulanması gerekir. Bununla birlikte ılımlı muhalefet El-Nusra tarafından kontrol edilen bölgeleri henüz terk etmedi. ABD'nin bölgedeki nüfuzunu kullanarak bu grupları çekilmeye ikna etmesi gerekir." diye konuştu.

Atatürk Havalimanı'nda dün akşam düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Lavrov, teröre karşı uluslararası planda iş birliği çağrısında bulundu.

Ayrault ise terör saldırsına değindiği konuşmasında, "Bir kez daha terörizmin her yeri vurduğunu görüyoruz. Fransa tüm Türk halkıyla ve hayatını kaybedenlerin aileleriyle dayanışma içindedir." diye konuştu.

Dünya çapında terörle mücadelede bazı eksiklikler olduğuna işaret eden Ayrault, uluslararası toplumun özellikle terör örgütü DAEŞ ile mücadele konusunda iş birliği yapması gerektiğini vurguladı.

Bakan Ayrault ayrıca Lavrov'un, St. Petersburg'da Putin'in girişimiyle Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin katıldığı zirveden çıkan sonuçlarla ilgili kendisini bilgilendirdiğini söyledi. Ayrault, Fransa olarak Dağlık Karabağ sorununun çözümü konusunda Paris'te bir toplantı düzenlemeye hazır olduklarını belirtti.