NTV

'Rusya Esad sonrasına hazırlanıyor'

Dünya
'Rusya Esad sonrasına hazırlanıyor'

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Rusya'nın, Suriye'de Esad sonrası hazırlıklara dahil olduğunu söyledi. Suriye'den Türkiye'ye mülteciler de gelmeye devam ediyor. Son olarak Hatay'a 255 mülteci geldi.

Suriye'de 16 aydır devam eden çatışmalarda Beşşar Esad'ın en büyük destekçilerinden olan Rusya'nın bu konuda yol ayrımına geldiği iddia edildi.

Fransa inter radyo kanalına konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ''Rusya giderek Esad'dan uzaklaşıyor. Suriye konusunda Moskova yönetimiyle bir uzlaşma sağlanması ihtimali artıyor" dedi.

''Artık Rusya da Esad'in kanlı bir diktatör olduğunu ve onunla uzlaşılamayacağını görüyor" diyen Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, Moskova'yı endişelendiren konunun Esad'ın gitmesi halinde yerine kimin geleceği olduğunu söyledi.

'SİLAH DEĞİL LOJİSTİK DESTEK'
Fransa'nın Suriye'deki muhalif gruplara silah değil ancak komünikasyon malzemesi gönderebileceği mesajını veren Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye'yle ilgili temas grubunun 30 Haziran'da İsviçre'nin Cenevre kentinde bir toplantı yapacağını belirtti.

255 MÜLTECİ DAHA HATAY'DA
Suriye'deki şiddet olaylarından kaçan 2'si asker, 255 Suriyeli Hatay'ın Yayladağı ilçesinden Türkiye'ye giriş yaptı.

Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 255 Suriyeli Türkiye'ye sığınmak üzere Yayladağı ilçesine bağlı Topraktutan köyü sınırına geldi.

Suriye'nin İdlip ve Lazkiye kentine bağlı köy ve beldelerden geldiği öğrenilen Suriyeliler yapılan işlemlerin ardından, minibüs ve otobüslerle alınarak Şanlıurfa'ya gönderildi.

Biri yüzbaşı diğeri teğmen olduğu öğrenilen iki asker ise merkeze bağlı Apaydın kampına gönderildi.

'64 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ' İDDİASI
Muhaliflerin oluşturduğu Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise, ordunun ağır silahlarla çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik düzenlediği operasyonlarda ölenlerin sayısının 64'e yükseldiğini iddia etti.

Londra merkezli örgüt, başkent Şam'ın banliyölerinde düzenlenen operasyonlarda 22, orta kesimlerdeki Humus'ta 16, Dera'da 12, Lazkiye ve Halep'te 3'er, Hama, İdlib ve Haseke'de 2'er, Deyr Ez Zor ve Rakka'da ise birer olmak üzere toplam 64 kişinin öldüğünü ileri sürdü.