İlişkili Haberler

Kremlin'den yapılan açıklamada, Halep'te muhaliflerin açılan koridordan kenti terk etmeleri ve yeni saldırı düzenlemeleri şartıyla 8 saatlik ateşkesin uzatılabileceği belirtilmişti. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamayla ateşkes 24 saat uzatıldı. 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Halep'teki ateşkesin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in isteğiyle 24 saat uzatıldığını duyurdu. Şoygu ayrıca uzatma kararının Şam yönetiminden de destek gördüğünü belirtti. 

8 SAATLİK ATEŞKES DEVREDE 

İnsani krizle karşı karşıya olan Suriye'nin Halep kentinde 8 saatlik bir ateşkes devreye girmişti. 8 saatlik ateşkes bugün yerel saatle 20.00'de sona eriyordu. 

Ateşkes sırasında Halep'teki sivillerin ve muhaliflerin kenti terk etmesi isteniyor. Bunun için iki güvenli koridor açıldı.

Ancak bu bölgelerden çatışma haberleri geliyor. Halep'te yaklaşık 900 militanı bulunan El Nusra Cephesi bölgeyi terk etmeyeceğini açıkladı.

Suriye ordusunun Halep'e yönelik operasyonu yaklaşık 1 ay önce başladı. Halep'in doğusunun hedef alındığı harekatta bölgedeki altyapı çöktü ve hastaneler kullanılamaz hale geldi.