'Rusya, Hindistan ve Çin kuşatılıyor'

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD ve NATO'nun dünyaya politikalarını dayatma döneminin geçtiğini söyledi. Ahmedinejad, ABD ve NATO'nun terörle savaş kisvesi altında Rusya, Hindistan ve Çin'i kuşatmaya çalıştığını da savundu.

26.03.2012 - 11:15

'Rusya, Hindistan ve Çin kuşatılıyor'

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de Afganistan ekonomisinin ele alındığı toplantıda konuştu. Konuşmasında ABD ve NATO'ya yüklenen Ahmedinejad, "ABD ve NATO stratejilerini değiştirmeli çünkü dünyada politik dayatmada bulundukları koşullar artık değişti" dedi.

ABD ve NATO'nun terörle savaş kisvesi altında Afganistan'ı işgal ettiğini belirten İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, benzer bahanelerle şimdi Rusya, Hindistan ve Çin'in kuşatılmaya çalışıldığını savundu.

NATO ile Pakistan arasındaki güvensizlik ve istikrarsızlık ortamının da her geçen gün büyüdüğünü savunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, komşusu Pakistan ile NATO arasındaki siyasi bunalımın derinleşeceğini söyledi.

'NATO YENİ SÖMÜRGECİLİK PEŞİNDE'
NATO'nun Afganistan'dan hemen çekilmesini talep eden Ahmedinejad, dünyanın karşılaştığı en büyük sorunun, NATO üyesi ülkelerin, sömürgeciliği yeniden canlandırma isteğinden kaynaklandığını belirtti.

ABD'Lİ TEMSİLCİDEN PROTESTO
Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de yapılan konferansta, Ahmedinejad konuşmasını yaptığı sırada ABD'li temsilci Robert Blake salonu terk etti.

Afganistan konulu Bölgesel Ekonomi İşbirliği Konferansı'na İran, Pakistan, Afganistan devlet başkanları ile 40'a yakın ülke ve 35 uluslararası kuruluşun üst düzey temsilcileri katılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...