Rusya için Moldova'dan ayrıldılar

Ayrılıkçı talepler Ukrayna'dan komşusu Moldova'ya sıçradı. Moldova'nın Transdinyester bölgesi bağımsızlığını ilan etti. Transdinyester Dışişleri Bakanı Nina Ştanski de, kısa süre önce, "Rus dünyası birleşiyor" açıklaması yapmıştı.

17.04.2014 - 13:30

Rusya için Moldova'dan ayrıldılar

Moldova'nın Transdinyester yerel parlamentosu, Rusya ve BM'ye bağımsız bir devlet olarak tanınmak için çağrıda bulundu.

Nüfusunun yüzde 60'ı Rus kökenli olan Transdinyester'in henüz Rusya'ya bağlanmak gibi bir talebi olmadı. Ancak bölge lideri Yevgeni Şevçuk, ''Kararı halk verecek'' dedi.

PUTİN'DEN MESAJ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bugün televizyonda yaptığı konuşmada, Transdinyester halkının kendi geleceğini belirleme hakkı bulunduğunu söyledi.

Transdinyester'in bağımsızlık kararını değerlendiren Putin, "Halkın kendi kaderini belirlemesine izin verilmeli. Biz de ortaklarımızla bunun çalışmasını yapıyoruz" dedi.

PUTİN'E ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU
Trandinyester Dışişleri Bakanı Nina Ştanski kısa süre önce yaptığı açıklamada, "Rus dünyası birleşiyor" demişti. Ştanski, "Biz Rus dünyasının bir parçasıyız. Bunun tarihi ve hukuki temelleri var. Halkın birleşme isteği karşısında kimse duramaz" demişti.

1991'DE DE İLAN ETMİŞTİ
Transdinyester'den de bir heyet de görüşmelerde bulunmak üzere Moskova'da bulunuyor. Transdinyester, 1991 yılında da Moldova'dan bağımsızlığını ilan etmiş, ancak uluslararası toplum tarafından tanınmamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...